Az Intel felfüggesztette németországi gyárprojektét
Az amerikai technológiai óriás, az Intel leállítja két németországi chipgyártó üzemének építését, mivel a csökkenő eladások és a növekvő veszteségek erre kényszerítik – jelentette be hétfőn Pat Gelsinger, a vállalat vezérigazgatója.
Gelsinger szerint a szász-anhalti Magdeburg városában megvalósuló projekt várhatóan mintegy két évet késik.
A vállalat két chipgyárat tervezett Magdeburgban több mint 33 milliárd dollár értékben, mintegy 3000 munkahelyet teremtve egy nagyobb uniós beruházási terv részeként. Az Intel a DPA hírügynökség szerint a német kormánnyal is megállapodást kötött a projekthez nyújtott mintegy 11 milliárd dolláros állami támogatásról.
A terveket azonban elhalasztották, mivel az amerikai technológiai óriás a veszteségek leszorításáért küzd, és az év elején költségcsökkentési programot indított. Az Intel azt is közölte, hogy elhalasztja a Lengyelországba tervezett új gyárának építését is.
„Sürgősen kell cselekednünk, hogy versenyképesebb költségszerkezetet hozzunk létre, és teljesítsük a múlt hónapban bejelentett 10 milliárd dolláros megtakarítási célt”
– írta Gelsinger a dolgozóknak írt levelében.
A németországi gyártóüzem lett volna a tavaly elfogadott európai uniós chiptörvény által támogatott legnagyobb chipgyártó üzem. Az Intel döntése, hogy elhalasztja a projektet, csapást mérhet az EU azon tervére, hogy 2030-ra a világ félvezetőgyártásának egyötödét állítsa elő.
„Az Intel magdeburgi telephelye nélkül Európa nélkülözi zászlóshajó projektjét”
– mondta Frank Bosenberg, a Silicon Saxony német ipari csoport ügyvezető igazgatója hétfőn a Bloombergnek.
„Sem a 20 százalékos európai piaci részesedés, sem a 10 nanométer alatti félvezetőgyártás révén elérni kívánt technológiai szuverenitás nem tűnik reálisan elérhetőnek 2030-ra”
– tette hozzá.
Az EU célja az volt, hogy az évtized végére 20%-ra növelje globális chipgyártási részesedését, amit több mint 44,5 milliárd dollárral támogatott a félvezetőgyártó vállalatok EU-ba történő beruházása érdekében. Az Intel németországi projektje a stratégia egyik kulcseleme volt.
A bejelentést követően Christian Lindner német pénzügyminiszter azt kérte, hogy az Intel-projektre szánt támogatásokat fordítsák inkább a 2025-re tervezett 13,3 milliárd dolláros szövetségi költségvetési hiány pótlására.
Kiemelt kép: illusztráció / Intel