Börtönkenyérből dobókocka – a Paks FM vendége volt dr. Téglásy Imre filmrendező
dr. Téglásy Imre volt a vendége a közelmúltban a Paks FM rádiónak, aki egy dokumentumfilmet készít az 1956-os nagydorogi eseményekről, melyek pontos bemutatásához minden olyan Pakson, Nagydorogon, illetve a környéken élő személy segítségét kéri, aki bármilyen dokumentummal, vagy elbeszélés alapján tudomására jutott ismeretanyaggal rendelkezik. Ezzel nagy segítséget nyújtana az akkori események hiteles bemutatásához.
A korábban elkészült, Téglásy Ferenc által rendezett Soha, sehol, senkinek című, nyolc nemzetközi fődíjat nyert, immár klasszikussá nemesedett játékfilm az édesapa, dr. Téglásy Géza egykori magyar királyi tüzérőrnagy és családjának 1951-es kitelepítését mutatta be. Már-már úgy tűnt, hogy az 1953-as, Nagy Imre nevéhez köthető fordulat nyomán jobbra fordul a politikai üldözötté vált család sorsa, amikor a Tolna megyei Nagydorogra menekült Téglásy családot újra felkapta, megtépte, bemocskolta az 1956-os forradalom leverését követő, kádári megtorlás vérzivatara. 1957. február 25-én a nemzetőrökkel együtt letartóztatott édesapát a paksi rendőrök megkínozták, a szekszárdi Megyei Bíróság pedig börtönre ítélte.
A legkisebb fiú, Imre 1966-ban dunaföldvári gimnáziumában egy történelem szakkör hallgatója, amikor „az 1956-os ellenforradalom Tolna megyei rémtettei” kapcsán egy diáktársa ezt olvassa a népfelkelést befeketítő „Fehér Könyv” lapjairól:
„Nagydorogon „a nemzetőrség parancsnoka dr. Téglási Géza volt horthysta őrnagy lett. Kommunisták letartóztatására az idő rövidsége miatt nem került sor, de a megfelelő előkészületeket megtették. Így például egy öt személyből álló kivégzőosztagot szerveztek. A kivégzőosztag egy-egy tagjához hat kivégzendő kommunista tartozott. Kivégzés módja: kit, hol és hogyan érnek.”
Hat évtizednek kellett eltelnie, hogy Imre egy dramatizált történelmi dokumentumfilm forgatásával elindulhasson az édesapjának és egész családjának is elégtétellel szolgáló igazságnak a felderítésére. Levéltári dokumentumok sokaságára alapozva ki is derült az igazság. A filmrendező arra bátorította nagydorogi földijeit, hogy járjanak emelt fővel falujukban, mert az általuk nemzetőrparancsnokká választott dr. Téglásy Géza, az egykori „horthysta” százados (állam- és jogtudományi doktor) nagydorogi nemzetőr bajtársaival nem szervezett kivégzőosztagot senkinek a kivégzésére, vagy fölakasztására.
De alig fejezi be ünnepi beszédét a rendező azzal, a „kivégzőosztag” kommunista rémmeséje alaptalan rágalom volt, idős ember jelentkezik. Előadja, hogy 1956 november közepén ő gyermekként igenis koronatanúja volt egy nagydorogi gyilkosságnak. A rendező újabb kutatásai nyomán kiderül, hogy november második felében egy fegyveres különítmény, mely a nagydorogi gépállomásra vette be magát, a közeli számtóföldön valóban kivégezhetett egy foglyul ejtett embert… E kivégzőosztag azonban azonban nem nagydorogi nemzetőrökből, hanem Dévai Lajos paksi százados paksi pufajkásaiból verbuválódott. Ők voltak azok, akik a „rend és fegyelem” fenntartás ürügyén kínozták, terrorizálták járásban élő hazafiakat.
A rendező A kocka című dokumentumfilm befejezéséhez várja mindazok jelentkezését, akik bármit is tudnak az 1956. október 27-én este elkövetett paksi vérengzésről, amikor – mintegy a nagydorogi gyilkosság főpróbájaként – állig felfegyverzett, vérszomjas rákosisták hajigálták kézigránátjaikat a rendszerük ellen békésen felvonuló embertömegre.
dr. Téglásy Imre rendező elérhetősége:, telefon: 30 9 226 775,e-mail: imre.teglasy@gmail.com
A Paks FM dr. Téglásy Imrével készült teljes interjúja itt látható:
Kiemelt képen: dr. Téglásy Imre filmrendező a Paks FM vendégeként