KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Kiemelt képen: Robert Fico / Fotó: facebook

Szlovákia ismét blokkolta az EU Oroszország ellen irányuló 18. szankciócsomagját

Szlovákia másodszor is blokkolta az EU Oroszország ellen irányuló 18. szankciócsomagját, mert aggódik az orosz energiától való fokozatos elszakadás miatt – jelentette a szlovák külügyminisztérium a TASR hírügynökségnek.

A TASR hírügynökség szerint Pozsony pénteken, az EU Állandó Képviselők Bizottsága szavazásán vétózta meg a csomagot. A minisztérium közölte, hogy Szlovákia továbbra is ellenezni fogja a csomagot, amíg Brüsszeltől nem kap határozott garanciákat arra, hogy a kivonás nem fog káros hatással lenni gazdaságára.

A vita középpontjában az Európai Bizottság RePowerEU terve áll, amelynek célja az orosz energiaimport 2028-ig történő teljes felszámolása. A tervet az Oroszország energia- és pénzügyi szektorát célzó új szankciócsomaggal együtt vitatják meg. Míg Brüsszel állítólag a kivonást kereskedelmi jogszabályként kívánja bemutatni – ami csak minősített többséget igényel –, a szlovák miniszterelnök, Robert Fico ragaszkodik ahhoz, hogy szankcióként kezeljék, ami egyhangú jóváhagyást igényel.

A külügyminisztérium közölte, hogy a szlovák hatóságok, az energiavállalatok és az iparág vezetői a fokozatos kivonást „a gazdaság versenyképességének komoly kihívásának tartják, különösen az energiaárak és az energiabiztonság szempontjából”. Hozzátette, hogy bár Pozsony nyitott a további tárgyalásokra, a jelenlegi tárgyalások nem foglalkoztak „alapvető aggályaival és fenntartásaival”. Hangsúlyozta, hogy olyan tervre van szükség, amely „a polgárok és a vállalkozások érdekeit szolgálja”.

Az Európai Bizottság szakértői csoportja állítólag ezen a héten érkezett Szlovákiába, hogy tárgyalásokat folytasson az energiaügyről.

Fico korábban figyelmeztetett, hogy a fokozatos kivonás veszélyezteti az energiaellátás biztonságát és áremelkedést okoz. Emellett arra is hivatkozott, hogy Szlovákia hosszú távú szerződésének felbontása esetén arbitrázsra kerülhet az orosz Gazprommal, ami akár 20 milliárd euró büntetést is jelenthet.

Magyarország is ellenzi a tervet. Szijjártó Péter külügyminiszter szerint Budapest és Pozsony közösen blokkolta a csomagot a múlt heti külügyminiszteri találkozón, figyelmeztetve, hogy az energiakivonás „tönkretenné Magyarország energiaellátásának biztonságát” és éles áremelkedést okozna.

Ez is érdekelheti:  Trump Amerikája retteg a felnövekvő BRICS-től

Az Európai Bizottság június elején hozta nyilvánosságra 18. szankciócsomagját, amelynek célja, hogy nyomást gyakoroljon Oroszországra az ukrajnai konfliktus befejezése érdekében. A javasolt intézkedések között szerepel az orosz olajár felső határának 60 dollárról 45 dollárra történő csökkentése, az Északi Áramlat gázvezeték jövőbeni használatának betiltása, az orosz nyersolajból előállított finomított termékek behozatalának korlátozása, valamint 77 hajó szankcionálása, amelyek a Nyugat szerint az úgynevezett orosz „árnyékflotta” részét képezik. Az EU a héten meghosszabbította a meglévő szankciókat további hat hónappal.

Moszkva elítélte a szankciókat, illegálisnak és kontraproduktívnak nevezve azokat. Orosz tisztviselők figyelmeztettek, hogy az EU orosz energia elutasítása arra kényszeríti az országokat, hogy drágább importra vagy közvetítőkön keresztül átirányított orosz energiára támaszkodjon, ami az árak emelkedését fogja eredményezni.

Orosz Hírek

 

Kiemelt képen: Robert Fico / Fotó: facebook

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Itt várjuk hozzászólását!