Kormányátalakítás: tovább erősödik Rogán és Gulyás miniszterek szerepe
A kormány előtt álló új feladatok megkívánják a miniszterek feladat- és hatáskörének átrendezését, ezekre részben tett is utalást szombati évértékelőjében a kormányfő. A változások a Magyar Közlönyben jelentek meg.
Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter szerepét az általános politikai koordinációban, míg Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerepét a stratégiai ügyek koordinációjában kell erősíteni és kizárólagossá kell tenni – idézte a kormányfő döntését a Mandiner.
Így a kormányrendelet szerint Rogán Antal miniszter felel a kormány általános politikai koordinációjáért, a kormányzati kommunikációért, az országmárkáért, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításáért, a polgári hírszerzési tevékenység irányításáért, illetve ő felel a minősített adatok védelmének szakmai felügyeletéért.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszterhez kerül a társadalompolitika összehangolása, míg Nagy István agrárminiszterhez a Magyar Falu Program működtetése. A tárcavezető ennek értelmében a jövőben ellátja a programmal kapcsolatosan jelentkező feladatokat, előkészíti a vonatkozó jogszabályokat, és biztosítja azok megvalósítását.
Lázár János építési és közlekedési miniszter feladatköre is módosult. A miniszterhez került a kulturális örökség védelme, az útdíjfizetési-szolgáltatás, egyes kereskedelmi építmények vonatkozásában a fenntarthatósági szempontok érvényesítése, valamint a rozsdaövezeti akcióterületekkel kapcsolatos ügyek. A tárcavezető hatáskörei kiegészülnek továbbá a Budai Várnegyed, a Citadella és a visegrádi műemlék-együttes területén megvalósuló beruházásokkal összefüggő feladatokkal is.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszterhez kerül a szerencsejáték szabályozása. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszterhez pedig átcsoportosítják a mozgóképszakma területét.
Lantos Csabát és Navracsics Tibort érinti szinte a legtöbb változás
A szakminiszter megkapja az e-közigazgatást, az informatikát, azaz
„kidolgozza az egységes, infokommunikációs infrastruktúra-fejlesztési, valamint szolgáltatási stratégiát, és közreműködik annak végrehajtásában”.
Továbbá a tárcavezetőhöz kerül az e-közigazgatási és informatikai fejlesztések egységesítése, a közigazgatási informatika infrastrukturális megvalósíthatóságának biztosítása, a személyiadat- és lakcímnyilvántartás, a külföldre utazás szabályozása, az audiovizuális politika, valamint az elektronikus hírközlés. Itt érdemes kiemelni: Lantos az e-közigazgatásért való felelőssége keretében meghatározza az e-közigazgatás általános elveit.
Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter megkapja az aktív Magyarországért területet. Többek között a jövőben
„kialakítja az aktív mobilitás – a hivatásforgalmi kerékpárutak esetében a közlekedésért felelős miniszterrel együttműködve –, a kerékpárutak, a kerékpáros túraútvonalak fejlesztésével összefüggő stratégiát, és irányítja az ehhez kapcsolódó infrastruktúra üzemeltetéséhez és fejlesztéséhez szükséges szakmai feladatokat” is.
Ugyancsak fontos változás, hogy a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanácsról (NHIT), valamint a Digitális Kormányzati Ügynökség és a kormányzati informatikai beszerzések központosított közbeszerzési rendszeréről szóló rendelet módosítását követően ennek a tevékenységnek a támogatására a kormány az Energiaügyi Minisztériumot jelölte ki – derült ki a Magyar Közlönyből.
Kiemelt képen: Orbán Viktor / Fotó: MTI