Ausztria: Felkérte Herbert Kicklt kormányalakításra a szövetségi elnök
Egyórás megbeszélést folytatott az Osztrák Szabadság Párt vezetőjével, mielőtt bejelentette döntését Van der Bellen osztrák szövetségi elnök. Herbert Kickl bízik abban, hogy életképes kormányt tud létrehozni, aminek a felelősségét magára is vállalja – írta a Die Presse osztrák lap portálja.
A szövetségi elnök egyik legfontosabb alkotmányos feladata, hogy biztosítsa, hogy az országnak működőképes kormánya legyen
– kezdte a bejelentést Van der Bellen. A sikeres munka előfeltételeként „ennek a kormánynak szilárdnak kell lennie” – hangsúlyozta.
A szeptember 29-i osztrák választások után többféle matematikai lehetőség is felmerült. A gyakorlatban azonban az ÖVP és az SPÖ (akkori) elnöke, Karl Nehammer és Andreas Babler „többszöri megbeszélés után is” kizárta az FPÖ-vel való együttműködést. Ami után Van der Bellen Karl Nehammert kérte kormányalakításra. Az ÖVP és a NEOS (Új Ausztria és Liberális Fórum-párt) fogott neki az egyeztető tárgyalásoknak, amelyek megfeneklettek.
Van der Bellen akkori döntése mindenképpen meglepő volt, hiszen az Ausztriában a szokásjognak megfelelően a kormány megalakítására az éppen hivatalban lévő szövetségi elnök mindig a szövetségi választásokon győztes párt vezetőjét kéri fel. Azonban ezzel szakított Van der Bellen, felrúgva a hagyományokat valószínűsíthetően azért, hogy a liberál-globalisták által, a szokásos szélsőjobboldali és egyéb jelzőkkel megbélyegzett Kickle pártját ne hozza kormányképes helyzetbe.
Ausztriában a kormányalakítási tárgyalások múlt szombaton szakadtak meg az ÖVP és a szociáldemokraták (SPÖ) között, miután a NEOS liberális párt előző nap meglepetésszerűen kilépett a hárompárti koalíciós egyeztetésekből.
Az ÖVP, amely az érintett pártok korábbi nyilatkozatai szerint pillanatnyilag az FPÖ egyetlen lehetséges koalíciós partnere, korábban már jelezte is, hogy kész egyeztetéseket kezdeni a koalícióról az FPÖ-vel.
A bejelentést követően a Hofburg mellett több száz tüntető gyűlt össze, hogy tiltakozzon az államfő döntése ellen, mivel az szerintük Hitler náci időszakára emlékezteti őket.
Kiemelt képen: Az FPÖ vezetője, Herbert Kickl a beszélgetés után azonnal elhagyja a Hofburgot / Fotó: ORF
Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.
Kérjük Önöket, hogy a
DONATE
gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!
A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.
Nagyon köszönjük!