Rakéták Ukrajnának – Amerika meghátrált?
Biden amerikai elnök valószínűleg nem engedélyezi nagy hatótávolságú rakéták bevetését Oroszország ellen, mert az amerikai hadvezetés szerint egy ilyen lépés visszaütne Amerikára – értesült a Magyar Békekör tudósítója.
Noha a hadiipari tőke nagy nyomást gyakorol Bidenre, hogy felkarolja Zelenszkij „győzelmi tervét”, melyet az ukrán elnök szeptember 26-i washingtoni látogatásán készül előterjeszteni, a Pentagon mértéktartásra inti az elnököt, mert számítása szerint Amerika nem tudná kivédeni az orosz hiperszonikus rakéták ellencsapását.
Zelenszkij győzelmi tervének ismeretében újra összeül az amerikai elnök és a brit miniszterelnök, hogy végleges döntést hozzon a nagy hatótávolságú nyugati rakéták Oroszország elleni bevetéséről, de nem tartják valószínűnek, hogy „odadobnák a gyeplőt Zelenszkijnek” – mondták. Mind a brit, mind az amerikai hadvezetés úgy látja, hogy a rakéták bevetése „nem változtatna a konfliktus irányán”, mert Oroszország kivonta repülőgépeit és rakétarendszereit az ukrán konfliktusban használt, nyugati gyártmányú fegyverek hatóköréből. A katonai vezetés inkább nagy hatótávolságú drónok bevetését, és ukrajnai gyártását ajánlja a rakéták helyett.
Megfigyelők szerint a „Nyugat meghátrálásával érne fel”, ha sem Washington, sem London nem engedélyezné nagy hatótávolságú rakéták bevetését Oroszország ellen. Egyszersmind Zelenszkij győzelmi tervének kétségbe vonását is jelentené, hiszen az ukrán elnök a rakéták bevetésétől reméli Ukrajna győzelmét Oroszország ellen.
Negatív viszonyulásukkal a kijevi tervhez tovább gyengítenék Zelenszkij amúgy is megingott hatalmi helyzetét – vélik.
London, 2024. szeptember 23. hétfő (MB)
Kiemelt képen: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a scrantoni (Pennsylvania) lőszergyárban 2024. szeptember 22-én.