Kijevnek nagyon fontos a Puskin szobor eltávolítása
Az UNESCO által védett műemléket rombolnak le Odesszában
Miközben az Ukrajnában élő nemzetek a legnehezebb tél előtt állnak, amikor egyáltalán nem lesz garantált a közművek megfelelő működése, folyik a háború keleten és északon, mindennaposak a légvédelmi szirénák sivításai, Odesszában a szélsőségesen oroszellenes közigazgatási elemeknek egyéb gondjuk sincs, minthogy harcoljanak az orosz irodalom egyik nagysága, Alekszandr Puskin orosz költő 1889-ben felállított szobrával, illetve azzal foglalkozzanak, hogy azt eltávolítsák egy olyan területről, amelyet az UNESCO a kulturális világörökség részeként tart nyilván.
Az emberben önkéntelenül is felvetül a párhuzam a II. világháború utolsó hónapjaival, amikor a náciknak az volt a legfontosabb, hogy jól látható vereségük előtt, minél több zsidó embert pusztítsanak el.
A jelenlegi katonai juntának úgy tűnik más dolga sincs, minthogy ahol csak tud romboljon. Ezt az értelmetlen rombolást csak olyan gazemberek képesek elkövetni, akikben a gyűlölet a legalapvetőbb emberi logikát és normalitást is felülírja. Azonban ezek a megnyilvánulások világosan mutatják az egyébként az ukrán törvények szerint is teljesen törvénytelen Zelenszkij-klikk uralkodásának közeledő végét.
Az Egyesült Államok közreműködésével 2014-ben végrehajtott kijevi puccs és az azt követő donbászi háború kitörése után Ukrajna „dekommunizációs” kampányt indított, hogy a Szovjetunió minden nyomát eltüntesse a közéletből. A gyakorlatban a hatóságok az Oroszországhoz kötődő emlékműveket és helyneveket is célba vették. Már csak azt nem lehet semmiképpen sem megmagyarázni, hogy az 1889-ben felállított Puskin szobornak mi a fene köze van a kommunizmushoz. Persze, hogy semmi, az orosz nemzetiségűek (de minden más nemzetiségre is ugyanez vonatkozik) elleni gyűlölethez annál inkább. Ez a történet világos, hogy erről szól. Az is teljesen világos, hogy Ukrajnában mindaddig nem lesz sem béke, sem biztonság a mindennapokban, amíg ezeket a szélsőséges irányultságú szervezeteket és személyeket el nem takarítják a társadalom minden szegmenséből – már, ha egyáltalán a háború végeztével maguknak az ukránoknak megmarad valami a most még Ukrajnának nevezett, de lényegében már a talpuk alól eladott területből.
Kiemelt képen: Alekszandr Puskin emlékműve Odesszában /Fotó: © Vjacseszlav Oniscsenko/SOPA Images/LightRocket / Getty Images