KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Zelenszkij kirúgja védelmi miniszterét és a hírszerzési főnököt

Vlagyimir Zelenszkij ukrán államfő azt tervezi, hogy meneszti Rusztem Umerov védelmi minisztert és Kirill Budanov katonai hírszerzési főnököt – jelentette pénteken az ukrán Sztrana hírportál. A jelentés kevesebb mint két héttel azután érkezett, hogy Zelenszkij eltávolította az ország minisztereinek felét.

A Strana szerint Umerov és Budanov is kiesett Zelenszkij kabinetfőnökének, Andrej Jermaknak a kegyeiből.

„Tény, hogy komoly feszültség van Budanov és [Jermak] között” – mondta a hírportálnak egy névtelen forrás, aki úgy jellemezte Budanovot, mint »azon kevés megmaradt befolyásos személyek egyikét Zelenszkij belső körében, akik alternatívát jelentenek Jermakkal szemben«. A forrás nem tett említést az Umerov és Jermak közötti összetűzésről, de a Strana azt állította, hogy a védelmi miniszter az utóbbi időben kiesett a nyugatbarát kijevi médiumok és aktivisták kegyeiből.

Budanov 2020 óta vezette az ukrán katonai hírszerzés főigazgatóságát. Umerov tavaly szeptember óta tölti be a védelmi miniszteri tisztséget, amikor elődjét, Alekszej Reznyikovot menesztették, miután az ukrán hadsereg katasztrofális nyári ellentámadásba lendült az orosz erők ellen.

Az Oroszországgal folytatott konfliktus során Zelenszkij jellemzően magas rangú katonai és politikai vezetők tisztogatásával reagált a harctéri kudarcokra. A kirúgottak közé tartozik az ukrán fegyveres erők korábbi főparancsnoka, Valerij Zaluzsnij is, akit Reznyikovhoz hasonlóan a sikertelen ellentámadás után menesztettek.

A hónap elején újabb kirúgási hullámra került sor, amikor hét minisztert és több más tisztségviselőt távolítottak el pozíciójából. Dmitrij Kuleba külügyminiszter és Olga Sztefanisin európai integrációért felelős miniszterelnök-helyettes is az elbocsátottak között volt.

Bár a tömeges kirúgásokra azután került sor, hogy Ukrajna határon átnyúló offenzívája az oroszországi Kurszki területen leállt, és az orosz erők tovább nyomultak előre Donbasszban, egyes elemzők úgy tekintettek a tisztogatásra, mint Jermak kísérletére a hatalom centralizálására azáltal, hogy a minisztereket – akiket a parlament nevez ki – Zelenszkij hivatalához lojális személyekkel váltsa fel.

Ez is érdekelheti:  Sütő Gábor: Tudatunk védelme (16.) - Mégegyszer a téves minősítések, a kommunistázás csapdáiról

Az elbocsátásokat a The Economist szerint Nyugaton a Zelenszkij kormányán belüli „növekvő zavarodottság” bizonyítékaként értékelik. Zelenszkij azonban ragaszkodott ahhoz, hogy a kabinetátalakításra azért volt szükség, hogy „új erőt adjon” az állami intézmények működéséhez.

Nemzeti InternetFigyelő (NIF)

 

Kiemelt képen: Kirill Budanov, az Ukrán Honvédelmi Minisztérium Hírszerzési Főigazgatóságának vezetője /  © Victor Pinchuk Foundation / AFP

 

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük