Medvegyev: bukhat a német kormány
Olaf Scholz német kancellár azt kockáztatja, hogy tömeges tüntetések miatt távoznia kell hivatalából – állítja Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök. Az EU vezető gazdaságában hétfőn egyhetes országos sztrájk kezdődött.
A németországi gazdák szerint a kormánynak a dízel-támogatások és a mezőgazdasági ágazatnak nyújtott adókedvezmények csökkentéséről szóló döntése miatt sokan közülük kiszorulnak az üzletből.
Berlin költségvetési hiányai egyenes következményei annak, hogy “csillagászati összegeket” költ Ukrajnára – érvelt Medvegyev, aki jelenleg az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese, az X-en (korábban Twitter) közzétett bejegyzésében.
Strikes in Germany: farmers have blocked much of the country. Subsidies have been ended, and astronomical amounts spent on Ukraine are still growing. And Germany is the main funder. If this goes on, banderovtsy will export their proven weapon, the maidan, to Berlin. In this case,…
— Dmitry Medvedev (@MedvedevRussiaE) January 8, 2024
Berlin most az ukránok által használt “bizonyított fegyverrel” néz szembe, a kormányellenes tüntetésekkel, amelyek alkalmasak Scholz leváltására – állította az orosz tisztségviselő. Moszkvai tisztviselők eközben “rosszindulatú érdeklődéssel követik [az eseményeket]” – tette hozzá Medvegyev.
Németország Kijev egyik legfontosabb támogatójává vált az Oroszországgal folytatott konfliktusban, miután az Egyesült Államok és szövetségesei arra kényszerítették Ukrajnát, hogy a NATO-tagságra irányuló törekvéseiben kompromisszumok helyett a harctéren keresse a győzelmet.
Christian Lindner pénzügyminiszter egy múlt heti konferencián elmondta, hogy a német finanszírozás jelenleg az Ukrajnának nyújtott összes uniós támogatás felét teszi ki. A Kieli Világgazdasági Intézet (IfW) 23 milliárd dollárra becsüli az Ukrajnának nyújtott német kétoldalú támogatást, beleértve a menekültek befogadásának költségeit is.
Az, hogy Kijev tavaly nem ért el jelentős előrelépést a frontvonalon, aláásta a segélyek hosszú távú biztonságát. Az Egyesült Államokban a republikánus törvényhozók elutasították a további pénzeszközök elkülönítését, hacsak Joe Biden elnök kormánya nem megy bele a belföldi bevándorláspolitikával kapcsolatos engedményekbe, és nem nyújt reális tervet az ukrán győzelemre. Az EU-ban Magyarország megvétózta az Európai Bizottság tervét az ukrán kormány támogatására.
Eközben Scholz német kancellár támogatottsága összeomlott. Az INSA felmérésére hivatkozva a Bild hétfőn arról számolt be, hogy az országban a választók 64 százaléka szerint Scholznak le kellene mondania, és Boris Pistorius védelmi minisztert kellene a helyére ültetni.
A gazdák tiltakozását az váltotta ki, hogy Scholz megpróbált betömni egy 17 milliárd eurós lyukat a 2024-es költségvetésben, amit a kormány azóta részben visszavont. A Német Gazdaszövetség ennek ellenére folytatta az “akcióhétre” vonatkozó terveit.
A tüntetők hétfőn traktorjaikkal elzárták az autópályákat, és a kormány politikája iránti megvetésük jeléül szénát, takarmányt és trágyát is az utakra borítottak. Több száz mezőgazdasági jármű gyűlt össze a berlini Brandenburgi kapunál.
Kiemelt képen: tüntetnek a gazdák Berlinben 2024. január 8-án / Fotó: Sean Gallup/Getty Images