Lavrov: Kijev számára borúsan néz ki a jövő
„Minél tovább tartanak a fegyveres összecsapások, annál kisebb lesz a nyugati befektetők étvágya arra, hogy hozzájáruljanak az ukrajnai konfliktus utáni helyreállításhoz, és annál gyengébb lesz a hitük abban, hogy Ukrajna sikeres lesz a harctéren vagy hogy képes lesz bármilyen formában és bármilyen határokon belül megőrizni az államiságát”
– fogalmazott a tárcavezető.
Majd hangsúlyozta: Kijev képtelen lesz az államadósság visszafizetésére, amely így nagy valószínűséggel további inflációt és alacsonyabb életszínvonalat okoz a nyugati államokban.
Lavrov megemlítette a Heritage Foundation nemrégiben készült elemzését, amely szerint az Egyesült Államok már 113 milliárd dollárt adott Ukrajnának, ami háztartásonként 900 dollárt jelent. „Plusz 300 dollár kamatot a megfelelő adósságszolgálatért” – jegyezte meg.
A nyugati vezetők megfogadták, hogy támogatják Kijevet amíg csak szükséges, és úgy tűnik, hogy az utolsó ukránig tartó harcot választották, ahogy Volodimir Zelenszkij elnök is, de az Egyesült Államoknak nem a legjobb a történelmi múltja, amikor szövetségesei támogatásáról van szó – emlékeztetett.
Ezek után felidézte, hogy 1973-ban Washington egyik pillanatról a másikra megvonta a katonai segélyt Dél-Vietnamtól, 2021-ben pedig Aszraf Ghani afganisztáni rezsimjétől, s ezek a lépések azonnal az USA-hoz hű kormányok bukását okozták.
„Jobb lenne, ha ellenfeleink megértenék, hogy az Oroszországgal való konfrontáció hiábavaló, és civilizáltabb, azaz politikai és diplomáciai eszközökre térnének át az érdekegyensúly elérése érdekében”
– zárta az interjút Lavrov.
MH
Kiemelt képen: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter