15 százalékos vám az EU termékeire – ezt boltolta Trumppal Ursula
Az EU és az Egyesült Államok átfogó kereskedelmi megállapodást kötött, amelynek értelmében az EU-ból az Egyesült Államokba irányuló exporttermékek többségére 15%-os alapvámot vetnek ki, elkerülve ezzel azt a transzatlanti kereskedelmi háborút, amelyről mindkét fél azt jósolta, hogy pusztító hatással járhat.
A megállapodás vasárnap született meg, Donald Trump amerikai elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közötti, nagy horderejű találkozón, Trump skóciai Turnberry golfpályáján. A két vezető hónapokig tartó, fokozódó feszültségek után „erőteljes” és „stabilizáló” áttörésként üdvözölte a megállapodást.
„Megállapodtunk” – mondta von der Leyen a 40 perces tárgyalások után a riportereknek. „Ez stabilitást és kiszámíthatóságot hoz.” Trump a megállapodást „a legnagyobb megállapodásnak” nevezte, és azt mondta: „Sok problémát megold. Nagyszerű döntés volt.”
A megállapodás 15%-os vámot vet ki az Egyesült Államokba érkező uniós árukra, beleértve az autókat, a gyógyszereket és a félvezetőket – ezeket a szektorokat korábban akár 30% vagy 50%-os vámokkal is fenyegették. Az EU-ban gyártott autókra korábban 25%-os vámot vetettek ki, míg az acél- és alumíniumtermékekre akár 50%-os vámot is. Az új megállapodás ezeket a vámokat egységes 15%-os alapszinttel váltja fel.
Von der Leyen tisztázta, hogy a 15%-os vám „mindenre kiterjedő”, bár Trump jelezte, hogy a gyógyszerekre külön felülvizsgálat terjedhet ki. „Azokat az Egyesült Államokban kell gyártani” – mondta, hangsúlyozva, hogy el kell kerülni a külföldi beszállítóktól való függőséget.
A megállapodás részeként az EU vállalta, hogy 750 milliárd dollár értékben vásárol amerikai energiahordozókat, és további 600 milliárd dollárt fektet be az amerikai gazdaságba. Trump szerint az EU „több száz milliárd dollár értékű katonai felszerelést” fog vásárolni. Az elnök nem részletezte ezeknek a vásárlásoknak és beruházásoknak az ütemtervét.
Kiemelt képen: Ursula von der Leyen és Donald Trump / Fotó: CNN