Zelenszkij: Kijevnek engedélye van nagy hatótávolságú csapások indítására
Míg több NATO-tag zöld utat adott, Ukrajna most azt akarja, hogy a teljes USA vezette katonai blokk kövesse példáját
Az ukrán Vlagyimir Zelenszkij azt állította, hogy több nyugati ország engedélyt adott Kijevnek arra, hogy nagy hatótávolságú rakétáikat nemzetközileg elismert orosz terület ellen használja.
A The New York Times vasárnap arról számolt be, hogy Joe Biden amerikai elnök feloldotta az Egyesült Államok által biztosított ATACMS rakéták használatának egyes korlátozásait. A Fehér Ház nem erősítette meg és nem is cáfolta a NYT cikkét, amely névtelenül nyilatkozó tisztviselőkre hivatkozott.
„Most, hogy vannak vonatkozó döntések, nemcsak a médiában, hanem az érintett országok részéről is, nagyon fontos, hogy ezekhez a döntésekhez hozzáadjuk azoknak a lehetőségeknek a számát, amelyekkel csökkenteni tudjuk az Orosz Föderáció katonai potenciálját, bárhol is legyen az”
– jelentette ki Zelenszkij kedden egy kijevi sajtótájékoztatón.
Mette Frederiksen dán miniszterelnökkel együtt felszólalva Zelenszkij hozzátette, hogy Ukrajna most
„azon dolgozik, hogy minden ország támogassa a nagy hatótávolságú képességeket”,
és különösen Németországot sürgette, hogy „hozza meg a megfelelő döntést”.
Az Egyesült Királyság és Franciaország állítólag szintén feloldotta az általuk Kijevnek biztosított nagy hatótávolságú rakéták használatára vonatkozó korlátozásokat, bár ők sem erősítették meg a lépést. Németország és Olaszország azonban nyilvánosan kijelentette, hogy politikájuk változatlan maradt, és a fegyvereket csak ukrán földön lehet használni.
Legalább hat nagy hatótávolságú ATACMS rakétát lőttek ki az éjszaka folyamán az oroszországi Brjanszki területre – jelentette kedden a moszkvai védelmi minisztérium. Ötöt közülük lelőttek, míg az egyikből származó törmelék a jelentések szerint kisebb tüzet okozott egy katonai támaszponton, amely nem járt anyagi kárral.
Vlagyimir Putyin orosz elnök többször figyelmeztetett arra, hogy a nyugati fegyverekkel végrehajtott nagy hatótávolságú csapások megváltoztatnák az orosz-ukrán konfliktus jellegét, és a NATO és Moszkva közvetlen konfrontációjává tennék azt.
Kedden Oroszország hivatalosan frissítette nukleáris elrettentési doktrínáját, hogy engedélyezze az atomhatalmak által támogatott országok hagyományos támadásaira adott atomválaszokat. Ezt széles körben úgy értelmezték, hogy ez az USA, az Egyesült Királyság és Franciaország által szállított fegyverekkel végrehajtott ukrajnai csapásokra is vonatkozik.
Kiemelt képen Vlagyimir Zelenszkij / Fotó: AFP/Olivier Matthys