USA: Persze, hogy megemelték az adósságplafont…
Joe Biden amerikai elnök és Kevin McCarthy képviselőházi elnök szombat este hosszas telefonbeszélgetést követően „előzetes” megállapodásra jutott az ország adósságplafonjának emeléséről és a szövetségi kormányzati kiadások visszafogásáról. A törvényjavaslatot azonban még a kongresszusnak véglegesítenie és megszavaznia kell, mielőtt a kormánynak kifogy a számlák kifizetéséhez szükséges pénze.
„Úgy vélem, ez egy olyan elvi megállapodás, amely méltó az amerikai néphez. Történelmi kiadáscsökkentést tartalmaz, következetes reformokat, amelyek segítik az embereket kiemelni a szegénységből a munkaerőpiacra, és visszaszorítják a kormányzati túlterjeszkedést”
– mondta McCarthy újságíróknak.
„A megállapodás kompromisszumot jelent, ami azt is jelenti, hogy nem mindenki kapja meg azt, amit akar” – mondta Biden a nyilatkozatában.
„Ez egy fontos lépés előre, amely csökkenti a kiadásokat, miközben megvédi a dolgozó emberek számára létfontosságú programokat és mindenki számára növeli a gazdaságot”.
A házelnök szerint a törvénytervezet „sokkal többet” tartalmaz, de azt mondta, hogy „még sok munka vár ránk”, és nem volt hajlandó kérdéseket feltenni, amíg nem tájékoztatja párttársait az előrehaladásról. Szombaton későbbre tűzték ki a képviselőházi konferenciahívást a tárgyalások előrehaladásáról.
Biden és McCarthy szombaton kétszer is beszélt telefonon – az egyik beszélgetés több mint 90 percig tartott -, hogy megpróbáljanak kompromisszumot kötni. A „keretmegállapodásról” e ” kiterjesztett megbeszélések” során tárgyaltak, de a pontos szövegezést még nem véglegesítették, mind a republikánus, mind a demokrata párt keményvonalas törvényhozóinak ellenvetései mellett – jelentette a Bloomberg a tárgyalásokat ismerő személyekre hivatkozva.
McCarthy azt ígérte, hogy vasárnap teszi közzé a törvényjavaslat szövegét, és reméli, hogy szerdán – alig néhány nappal azelőtt, hogy a kormánynak az előrejelzések szerint elfogy a pénze – szavazást tarthat.
Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter eredetileg arra figyelmeztetett, hogy minisztériumának június 1-jére elfogyhat a pénze, de pénteken azt mondta, hogy június 5-ig még valószínűleg képes lesz teljesíteni a kötelezettségeit. Közgazdászok arra figyelmeztettek, hogy ha nem születik megállapodás időben, és az Egyesült Államok nem teljesíti részletfizetési kötelezettségeit, az piaci összeomlást idézhet elő, és hosszabb távon ronthatja a dollár iránti bizalmat.
Nemzeti InternetFigyelő (NIF)Kiemelt kép: Kevin McCarthy képviselőházi elnök beszédet mond, miután 2023. május 27-én „elvi megállapodásra” jutott Joe Biden elnökkel © AP / Patrick Semansky