Trump: Ukrajna 500 milliárd dollárt fizessen vissza!
Donald Trump amerikai elnök kijelentette, hogy olyan megállapodást akar kötni Kijevvel, amely biztosítja, hogy Washington visszakapja a pénzét, ha Ukrajna ritkaföldfém ásványi anyagaiért cserébe megkapja a támogatást – függetlenül attól, hogy „egy nap esetleg azok orosz tulajdonba kerülnek”.
A Fox News műsorvezetőjének, Bret Baiernek adott interjújában Trump azt állította, hogy „az Egyesült Államok több mint 300 milliárd dollárt, valószínűleg 350 milliárdot” adott különböző segélyek formájában Ukrajnának, hozzátéve, hogy „ostobaság” lenne Washington részéről, ha továbbra is úgy finanszírozná Kijevet, hogy közben nem kapna cserébe semmit.
„Biztosítva akarom tudni a pénzünket, mert több százmilliárd dollárt költöttünk”
– mondta.
„Rendkívül értékes földterületekkel rendelkeznek a ritkaföldfémek, az olaj és a gáz, valamint más dolgokat tekintve is”.
„Azt mondtam nekik, hogy ennek megfelelő, mintegy 500 milliárd dollár értékű ritkaföldfémeket akarok, és ők tulajdonképpen ebbe bele is egyeztek”
– jelentette ki Trump.
„Így legalább nem érezzük magunkat hülyének. Egyébként meg hülyék vagyunk. Közöltem velük, hogy valamit kapnunk kell”.
🇺🇸TRUMP: WE NEED TO GET SOMETHING OUT OF HELPING UKRAINE
„They may be Russian someday or they may not be Russian someday, but we’re gonna have all this money in there.
I say, ‘I want it back.’
I told them that I want the equivalent, like, $500B worth of rare earth, and… https://t.co/QfVyzJAuq7 pic.twitter.com/6zxHqYNa3k
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) February 10, 2025
„Tudja, lehet, hogy alkut kötnek, lehet, hogy nem kötnek alkut, lehet, hogy egy nap oroszoké lesz, lehet, hogy nem lesz oroszoké, de ez a sok pénz akkor is oda lett adva és én ezt vissza akarom kapni”
– tette hozzá.
Vlagyimir Zelenszkij ukrán vezető a múlt héten megerősítette, hogy nyitott lenne a megállapodásra az ország lítium-, titán- és más fémlelőhelyeit illetően. Ragaszkodott azonban ahhoz, hogy Ukrajna nyugati támogatóinak előbb segíteniük kell az orosz erők kiszorításában az ásványkincsekben gazdag területekről, mielőtt befektethetnének a ritkaföldfém-forrásokba.
Az ukrajnai konfliktus 2022-es eszkalálódása előtt az Ukrajna rendelkezett Európa legnagyobb titán- és lítiumkészleteivel. Bár ezek nem tartoznak a ritkaföldfémek közé, azonban a hadiipar, az akkumulátorok és a kondenzátorok számára ezek nyersanyagok kritikus fontosságúak.
Az Ukrajnában található ritkaföldfémek listáján szerepel még berillium, mangán, gallium, urán, cirkónium, grafit, apatit, fluorit és nikkel.
A Forbes szerint Ukrajna teljes ásványkincsvagyonának mintegy 7 billió dollárnyi része az egykori Donbassz, Donyeck és Luganszk régióiban található, amelyek a 2014-ben a nyugati támogatású kijevi Majdan puccsot követően kikiáltották függetlenségüket Ukrajnától. E területek nagy része orosz ellenőrzés alá került, miután Donyeck és Luganszk 2022-ben megszavazta az Oroszországhoz való csatlakozást.
Kiemelt képen: Donald Trump a Fehér Ház Ovális Irodájában a végrehajtási utasításokat írja alá 2025. január 20-án / Fotó: © AP Photo / Evan Vucci
Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.
Kérjük Önöket, hogy a
DONATE
gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!
A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.
Nagyon köszönjük!