KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Kiemelt képen: Vlagyimir Putyin orosz elnök / Fotó: © Szputnyik / Kristina Kormilicina

Putyin csütörtök esti beszédének legfontosabb elemei: Új hiperszonikus rakéta, eszkalálódó konfliktus és figyelmeztetés a NATO-nak

A nyugati gyártmányú nagy hatótávolságú rakétarendszerek alkalmazása az ukrajnai konfliktusban drasztikusan megváltoztatta annak természetét – figyelmeztetett az orosz vezető. A Russia Today az orosz elnök csütörtök esti beszédének legfontosabb elemeit szedte pontokba.

Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtök este televíziós beszédet mondott a Kremlből, amelyben felvázolta Moszkva válaszát az ukrajnai konfliktus legutóbbi eszkalációjára.

Elárulta, hogy Oroszország új hiperszonikus rakétarendszert vetett be egy ukrán területre mért csapás során, bírálta az Egyesült Államokat a feszültségek fokozása miatt, és megismételte Moszkva készségét a béketárgyalásokra, miközben Washingtont hibáztatta a konfliktus globális jellegűvé válásáért.

Putyin beszéde azután hangzott el, hogy a közelmúltban Oroszország 2014 előtti határain belül, nyugati gyártmányú nagy hatótávolságú rakétákkal végrehajtott ukrán csapások eredményezték a konfliktus jelentős eszkalálódását. Az orosz elnök megjegyzései az Oroszország és a NATO-országok közötti növekvő feszültséget tükrözik, és jelzik a szélesebb körű konfrontáció felé való esetleges elmozdulás veszélyeit.


1. Az új „Oreshnik” hiperszonikus rakéta telepítése

Putyin megerősítette, hogy Oroszország bevetette legújabb hiperszonikus ballisztikus rakétarendszerét, amelynek beceneve „Oresnyik” (magyarul Mogyoró), csütörtök reggel egy ukrán védelmi ipari létesítmény elleni támadás során Dnyepropetrovszkban. A rakéta Moszkva új generációs, közepes hatótávolságú fegyvereinek része, és a jelentések szerint akár 10 Mach (2,5-3 kilométer/másodperc) sebességgel is képes repülni.

Putyin hangsúlyozta, hogy egyetlen meglévő lég- vagy rakétavédelmi rendszer – beleértve az Egyesült Államok által Európában telepítetteket is – nem képes az Oreshnik elfogására. „Ma nincsenek eszközök az ilyen fegyverek ellen” – mondta, hozzátéve, hogy a csapás sikeresen eltalálta Ukrajna egyik legnagyobb szovjet korabeli, rakétatechnológiát gyártó ipari komplexumát.


2. Az amerikaiak világméretűvé teszik az ukrajnai konfliktust

Putyin azzal vádolta az Egyesült Államokat és a NATO-t, hogy szándékosan eszkalálják a válságot azzal, hogy Kijevet olyan nagy hatótávolságú, nagy pontosságú fegyverekkel látják el, amelyek alkalmasak orosz területeket támadni. Ezen a héten Ukrajna amerikai gyártmányú ATACMS rakétákat és brit Storm Shadow rendszereket vetett be oroszországi célpontok ellen Brjanszk és Kurszk régiókban.

Ez is érdekelheti:  Orbán Viktor összehívta a Védelmi Tanácsot

Putyin szerint ezek a támadások a Nyugat azon szándékát bizonyítják, hogy az ukrajnai konfliktust globális háborúvá kívánja változtatni. Hangsúlyozta, hogy ezeket a fegyvereket nem lehetett volna használni az amerikai és NATO katonai szakemberek közvetlen bevonása nélkül. „Ez a Nyugat által kiprovokált regionális konfliktus mostanra globális elemeket öltött” – jelentette ki az elnök.


3. Az amerikai védelem tehetetlen az orosz hiperszonikus fegyverekkel szemben

Putyin kiemelte Moszkva új rakétatechnológiájának stratégiai előnyét, kijelentve, hogy a nyugati védelmi rendszerek, beleértve az európai amerikai támaszpontokon lévő rendszereket is, tehetetlenek ezek elfogására. Az Oresnyik rendszer telepítését válaszként fogalmazta meg a NATO egyre agresszívabb fellépésére, beleértve Washington 2019-es kilépését a közepes hatótávolságú nukleáris erőkről szóló (INF) szerződésből. „Az Oresnyikhez hasonló rakéták a mi válaszunk a NATO azon tervére, hogy közepes és rövidebb hatótávolságú rakétákat telepítsen Európába és az ázsiai-csendes-óceáni térségbe” – mondta.


4. Az amerikaiak tönkretették a nemzetközi biztonság rendszerét

Az orosz elnök egyenesen Washingtont tette felelőssé a globális fegyverzetellenőrzési megállapodások lebontásáért és a nemzetközi biztonság erodálásáért.

„Nem Oroszország, hanem az Egyesült Államok rombolta le a nemzetközi biztonság rendszerét” – mondta Putyin, utalva az INF-szerződés és más megállapodások felmondására. Azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy a globális stabilitás rovására ragaszkodik „hegemóniájához”, és kijelentette, hogy az amerikaiak „az egész világot egy globális konfliktus felé tolják”.


5. Oroszország álláspontja a rakéták telepítéséről

Putyin bejelentette, hogy bár Oroszország eddig tartózkodott a közepes és rövidebb hatótávolságú rakéták globális telepítésétől, az amerikai intézkedésekre reagálva átértékeli ezt a politikát. Figyelmeztetett, hogy az orosz fejlett rendszerek jövőbeli célpontjait a nemzetbiztonságot fenyegető észlelt veszélyek alapján fogják kiválasztani. „Humanitárius” gesztusként kijelentette, hogy a célzott területeken élő civileket előre figyelmeztetni fogják az evakuálásra.


6. Békefelhívás és figyelmeztetés a Nyugatnak

Kemény szavai ellenére Putyin megismételte, hogy Oroszország továbbra is nyitott a tárgyalásokra, de határozott megtorlásra figyelmeztetett a fokozódó agresszióval szemben. „Mindig is előnyben részesítettük és továbbra is készen állunk arra, hogy minden vitát békés eszközökkel rendezzünk” – mondta az elnök.

Ez is érdekelheti:  Biden beszédet mondott Brazíliában, majd elindult a dzsungelbe...

Ugyanakkor figyelmeztette a nyugati vezetőket, különösen Washingtonban, hogy vegyék komolyan Oroszország figyelmeztetéseit. „Mindig lesz válasz” az Oroszország elleni támadásokra – zárta szavait az orosz elnök.


Figyelem! A fenti hír propagandának minősül, mivel az a mindig nagyon “demokratikus” EU-ban üldözött, betiltott és propagandistának kikiáltott Russia Today értesülései nyomán készült.

Kiemelt képen: Vlagyimir Putyin orosz elnök / Fotó: © Szputnyik / Kristina Kormilicina

Nemzeti InternetFigyelő (NIF)

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük