Politikai alapon tesz keresztbe Berlin a magyar kormánynak Paks II. ügyében
Kettős mérce a javából: míg a paksi és török projekteket igyekeznek gáncsolni, a nyugati projektek zavartalanul haladnak az oroszokkal.
Miközben Paks II-t és egy másik, törökországi Roszatom-projektet is igyekszik elgáncsolni a berlini kormány, addig az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval közös termonukleáris projekt (az ITER – a szerk.) szép csendben haladhat. Orosz részvétellel.
Mi ez az újabb kettős mérce?
A Világgazdaság arról írt, a német szövetségi exportengedélyezési hivatal nem pusztán a Paks II. irányítástechnikai berendezésének kiviteli engedélyét blokkolja, hanem az Akkuyu Atomerőmű egyik kulcsberendezésének kiviteli engedélye is késik. A német cég jelezte, kitart a szerződés teljesítése mellett, ugyanakkor nem tudni, hogy mindez miként érinti a török erőmű első blokkjának idén tavaszra tervezett fizikai indítását.
A lap szerint sokatmondó a Siemens Energy szóvivőjének nyilatkozata is, amely a német nyelvű Ungarnheute.hu oldalon jelent meg. Oliver Sachgau megerősítette a cég elkötelezettségét a Paks II. irányítástechnikai berendezésének beszállításáról szóló 2019-es szerződés iránt, de jelezte, hogy az exportengedély még mindig függőben van, és nem tudni, azt mikor kapja meg a német vállalat.
– szögezte le.
Mit mond erre Szijjártó Péter?
Noha az újabb brüsszeli szankciós csomag nem vonatkozik az atomenergiára, a jelek szerint a német kormány így próbál meg fogást találni a Roszatom projektjein, írja a lap.
A kérdés viszont politikai szintre került, amit jelez, hogy Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter folyamatosan bírálja a német exportügynökséget, amely még nem hagyta jóvá az új paksi blokkok irányítástechnikájának kivitelét, míg a francia konzorciumi partner esetén Párizsban ezt már megtették.
És ahol nem gond az oroszok jelenléte
A World Nuclear News mindeközben arról írt, hogy Roszatom-szállítmány indult az Európai Unióval és az Egyesült Államok közösen épített termonukleáris kísérleti reaktor építéséhez, ami Franciaországban található.
(Mandiner)