Összeomlóban a német kormány – Olaf Scholz bizalmi szavazást jelentett be
A német „közlekedési lámpa-koalíció” szétesett, így Olaf Scholz egy kisebbségi kormány élén maradt, amely kizárólag az ő Szociáldemokrata Pártjából (SPD) és a Zöldekből áll. Mindez azt követően történt, hogy a kancellár menesztette Christian Lindner szabad demokrata párti (FDP) vezetőt a pénzügyminiszteri posztról.
Lindner menesztésére reagálva – amelyre a szerda esti sikertelen válságtárgyalások után került sor -, az FDP frakcióvezetője, Christian Durr bejelentette, hogy a párt visszahívja minisztereit Scholz kormányából, és ezzel hivatalosan is véget vet a hármas koalíciónak.
A Zöldek sajnálatukat fejezték ki a fejlemény miatt, de kijelentették, hogy továbbra is részesei kívánnak maradni az így felálló kisebbségi kormánynak, hangsúlyozva, hogy az EU-nak – és különösen Németországnak – Donald Trump amerikai elnökké választása után bizonyítani kell működőképességét.
„Szeretném elmondani, hogy számunkra ez ma este nagyon rossz. Szinte tragikus ez a nap, amikor Németországnak egységet és cselekvőképességet kell mutatnia Európában”
– mondta Robert Habeck alkancellár és gazdasági miniszter szerda este Annalena Baerbock külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
„Ez nem jó nap Németországnak és nem jó nap Európának sem”
– tette hozzá Baerbock.
Lindnert azután menesztették, hogy állítólag előrehozott választásokat javasolt, amikor a három koalíciós párt vezetői újra csak nem találtak közös álláspontot arról, hogyan kezeljék a jövő évi költségvetésben a több milliárd eurós hiányt.
„Lindner miniszter úr túl gyakran blokkolta a törvényeket nem megfelelő módon”
– jelentette ki Scholz, azzal vádolva Lindnert, hogy nem volt hajlandó enyhíteni a kiadási szabályokon, amelyek egyebek mellett több támogatást tennének lehetővé Ukrajnának.
Lindner viszont azzal vádolta a kancellárt, hogy figyelmen kívül hagyja a német nép valódi „gazdasági aggodalmait”.
„Olaf Scholz már régóta nem ismeri fel, hogy hazánkban új gazdasági ébredésre van szükség”
– mondta Lindner.
Scholz elmondta, hogy fel akarja venni a kapcsolatot Friedrich Merz kereszténydemokrata ellenzéki vezetővel, hogy felajánlja neki a kormányával való együttműködés „lehetőségét”, hozzátéve, hogy az amerikai választások fényében ez „talán sürgetőbb most, mint valaha”.
Közben a jobboldali Alternatíva Németországért (AfD) ellenzéki párt Németország számára régóta esedékes „felszabadulásként” üdvözölte a koalíció bukását.
„A hónapokig tartó patthelyzet és számtalan öncélú „terápiás” ülés után most sürgősen szükség van egy alapvető politikai újrakezdésre, hogy kivezessük a gazdaságot és az ország egészét abból a súlyos válságból, amelybe az SPD, a Zöldek és az FDP ideológiavezérelt politikája miatt került”
– fogalmaztak az AfD parlamenti vezetői, Alice Weidel és Tino Chrupalla az X-en közzétett nyilatkozatukban.
.@Alice_Weidel & @Tino_Chrupalla: Aus der #Ampel ist eine Befreiung für unser Land
Zum Scheitern der Ampelkoalition teilen die #AfD-Bundessprecher Dr. Alice Weidel und Tino Chrupalla mit:
„Das Ende der Ampel ist eine Befreiung für unser Land. Das Aus für die selbsternannte… pic.twitter.com/6trJx7eeHi
— AfD (@AfD) November 6, 2024
Scholz bejelentette, hogy a Bundestag január 15-én bizalmi szavazást tart. Az alkotmány szerint, ha a kancellár nem kap elegendő támogatást, hivatalosan kérheti az elnöktől, hogy oszlassa fel a 733 fős alsóházat, és 60 napon belül írjon ki új választást, ami a németországi parlamenti választásokat jövő őszről 2025 márciusára hozhatja előre.
Kiemelt képen: a tegnapig meglévő német kormány oszlopos tagjai: Robert Habeck, Annalena Baerbock, Olaf Scholz, Christian Lindner / Fotó: wavy.com