Országgyűlés: Cseh Katalin érkezik Fekete-Győr András helyére
Cseh Katalin veszi át Fekete-Győr András volt Momentum-elnök parlamenti mandátumát.
Fekete-Győr Andrást jogerősen bűnösnek mondta ki hivatalos személy elleni erőszak vádjában a Fővárosi Ítélőtábla, és felfüggesztett börtönbüntetést kapott. A hatóságok társtettesként elkövetett hivatalos személy elleni erőszakkal vádolták meg a politikust.
Fekete-Győr András az ítéletet követően jelentette be, hogy önként lemond képviselői mandátumáról. Az Országgyűlés ettől függetlenül november 25-én megfosztotta mandátumától a politikust.
A Nemzeti Választási Bizottság december 3-án adta ki a mandátumot Csehnek, aki a közös ellenzéki lista 276. helyéről ugrik be.
Cseh Katalin, akit leginkább arról ismernek, hogy 2019-2024 között a Momentum egyik európai parlamenti képviselője volt Donáth Anna mellett, az idei EP-választásokon kibukott a testületből.
Cseh Katalin a kanadai Montréalban született. 2007-ben a budapesti Toldy Ferenc Gimnáziumban érettségizett. A Semmelweis Egyetemen végzett orvosként 2014-ben, majd a rotterdami Erasmus Egyetemen szerzett egy egészségügyi közgazdász képesítést 2015-ben. Ezután a SOTE szülészeti és nőgyógyász klinikáján volt rezidens. Majd MBA-tanulmányokba fogott az ELTE-n.
2012 óta van benne a politikában: 2012-2016 szeptembere között a Liberális Fiatalok Egyesületének (LiFE) nemzetközi kapcsolattartója volt. 2015-től alapító tagja a Momentumnak, 2017-től a párt öttagú elnökségének tagja. A 2018-as választásokon a Ferencvárost és Józsefvárost lefedő budapesti 6. számú országgyűlési egyéni választókerületben indult egyéni képviselőjelöltként, illetve pártja listáján az ötödik helyen szerepelt. Mivel nem jutott be a párt a parlamentbe, az elnökséggel együtt lemondott.
Férje Berg Dániel, akivel 2021-ben házasodtak össze. Az emigráns szülőktől New Yorkban született és nevelkedett Berg New Yorkban, illetve a CEU-n végezte a tanulmányait, és a CEU melletti 2017-es tüntetések egyik fő arca volt. Berg a II. kerület alpolgármestere, egyben a Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért (ALDE) pártcsalád alelnöke.
2021-ben arról írtak, hogy a momentumos EP-képviselő által 2018-ig vezetett Pannónia Nyomda Kft. és az ahhoz köthető egyéb vállalkozások összesen 4,5 milliárd forintnyi unió támogatáshoz jutottak, miközben a liberális párt egyik központi kampánya arra épült, hogy az uniós pénzeket Fidesz-közeli vállalkozók zsebelik be.
Emlékezetes megszólalásai közé tartozott a „botmixeres” eset. 2019-ben, nem sokkal az EP-választások után, amelyen Cseh mandátumot szerzett, Papp Réka Kinga egy műsorban botmixerhez hasonlította a műtéti abortuszt, amire válaszul a szülész-nőgyógyász Cseh Katalin azt válaszolta:
„Ezt még nem hallottam (…) Majd elterjesztem én is a kis körömben.”
Cseh többször kiállt a Magyarországnak járó EU-s pénzek befagyasztása mellett, sőt büszke volt rá, hogy a hazája ellen lobbizott.
Mikor 2023 decemberben a források egy részéről eldőlt, hogy azokat megkapja Magyarország, azt írta a Facebookra:
„nagyon büszkék vagyunk rá, hogy a mi munkánknak is komoly szerepe van abban, hogy sokkal nagyobb a kontroll az uniós pénzek fellett, és az Unió nem nézi ölbe tett kézzel, hogy egy illiberális rendszert építenek ki és tartanak fel ”.
Egy TikTok-videóban pedig beismerte, hogy úgymond ő is dolgozott a jogállamisági mechanizmuson hazánk ellen.
Mandiner
Kiemelt képen: Cseh Katalin / Fotó: MTI/Illyés Tibor
Hiányzik mint üveges tótnak a hanyatt esés.