Olvasói levél a nyugati demokrácia állapotáról
Mondhatja-e magáról Európa, hogy demokratikus?
A nyugati hatalmak vallják, hogy államformájuk demokratikus. Az állítás közhely számba megy a nyugati sajtóban is, egyetemi szintű diskurzusok kiindulópontja is. A demokráciát a Nyugat képviseli a világban, a NATO pedig azért küzd, hogy az emberek demokráciában élhessenek a világ többi részén is – állítják.
Érdemes a dolgot kissé mélyebben is megvizsgálni, különösen a legújabb fejlemények tükrében.
Svédország és Finnország népszavazás nélkül csatlakozott a NATO-hoz. Tuomas Malinen, finn közgazdász, aki több évig az MCC-n is oktatott, elmondta, hogy Finnországban lényegében felfüggesztették a demokráciát, nincs ellenzék, nincs ellenvélemény, a sajtóból árad az oroszellenes uszítás.
Moldovában egy hónapja tartottak választást és egy népszavazást is. Az előbbit a regnáló és Nyugat-párti Maja Szandu nyerte, az utóbbi tárgya az EU-hoz való csatlakozás alkotmányba foglalása volt, és ott is az EU-pártiak kerekedtek felül. Mindkét esetben a nyerteseknek késhegynyi volt az előnyük, ugyanakkor több dolog lehetne aggasztó demokrácia-szempontból. Amellett, hogy a sajtót korlátozták, az EU-ban élő moldovai állampolgárokat engedték szavazni, az Oroszországban élőket de facto akadályozták. Akadályozták a Transznyisztriai szavazást és, az ott élőknek gyakran máshová kellett menniük, hogy szavazhassanak. Így is csak késhegynyi előnyt sikerült szerezni. A Moldovában élő emberek között Maja Szandu nem nyert választást.
Az EU és NATO párti erők Georgiában erőszakkal avatkoznak a belpolitikába. Az országot jelenleg a Georgiai Álom párt kormányozza, mely nemrég összeakasztotta a szarvát az EU vezetőséggel, melynek következtében a Georgiai Álom vezetése felfüggesztette az EU csatlakozás folyamatát. Azóta Tbiliszit tüntetők lepték el, ami önmagában nem lenne antidemokratikus, de sokukat repülőgépek szállítottak Tbiliszibe, és az esti tűzijátékokból ítélve valószínűsíthető, hogy fegyvereik is vannak. Georgia köztársasági elnöke, Szalome Zurabicsvili, bejelentette, hogy nem hajlandó távozni az elnöki székből, annak ellenére, hogy az év végén lejár a mandátuma. Zurabicsvili semmissé szeretné nyilvánítani a Georgiai Álom választási győzelmét. Demokrácia? Európai?
A szomszédos Romániában két hete tartották a választás első fordulóját, amelyen a békepárti Georgescu nyert. Az EU potentátok nem számítottak Georgescu győzelmére, egyből nekiálltak befeketíteni Georgescut, azzal a kifogással jöttek elő, hogy Georgescut az oroszok támogatták a tiktokon keresztül, ezért a választást érvénytelennek nyilvánították. Egyelőre nem lesz második forduló, valószínűleg később ismétlik meg, az is valószínű, hogy közben Georgescu többszintű karaktergyilkosság, sajtó-démonizálás, de lehet, hogy koncepciós per vagy eljárás áldozata lesz. Tény, hogy a második forduló előtt ismert volt, hogy Georgescu népszerűsége 63 %-on állt, míg a pro-EU pro-NATO Elena Lasconié csak 37 %-on. A NATO nagy befektető Romániában, Kelet-Európa legnagyobb NATO bázisa ott van. Ez volt a valódi oka annak, hogy a román Alkotmánybíróság semmissé nyilvánította ezt a választást. És azoknak, akik igazán hisznek a demokráciában, emiatt kellene aggódniuk. Mert borzasztó precedenst teremt, hogy egy szabad választás eredményét csak úgy meg lehessen semmisíteni.
A nyugati sajtó Zelenszkijt egyfajta Churchillként kezeli, jóllehet, Zelenszkij felfüggesztette a választásokat saját hazájában, a hadiállapotra hivatkozva. Az EU és a NATO egy illegitim elnököt támogat.
De nem kell távoli országokba menni, hogy az EU demokráciaellenességére példákat találjunk. Tudjuk, hogy az EU és az EP vezetése összeesküszik a törvényesen megválasztott magyar kormány megdöntésére, és Orbán Viktor helyébe a nyugati hatalmak érdekeit kiszolgáló bábkormányt akar állítani.
Források: