Napi 20 óra áramszünetre figyelmeztetik az ukránokat a hatóságok, már csak az atomerőművek termelnek
Sok e-mail érkezett hozzám azzal kapcsolatban, hogy mi a helyzet az ukrán energetikai struktúra általános állapotával, mire kell az ukránoknak, az ukrán lakosságnak számítania a tél folyamán. Elkerülendő azt, hogy az orosz narratíva csúnya, csúnya rossz bérencének bélyegét megkapjam, újfent csak nyugati és ukrán médiumok által közölt tartalmakra szorítkozok a helyzet pontos felmérését illetően – írta Tamás a Krímből.
Nézzük hát meg az oroszbarátsággal nem igazán vádolható Politico kínálatát a témát illetően, melyet némiképp természetesen kiegészítek.
Oroszország légi támadásai miatt Ukrajna már jóideje többnyire a nukleáris infrastruktúrára támaszkodik, amely továbbra is védett a rakétacsapásokkal szemben, hiszen az oroszok ezen termelési egységeket nem támadják szemben mondjuk az ukránok által többször is lőtt Zaporozzsjei atomerőművel. Persze ezt az utóbbit már én tettem hozzá, nem a Politico.
A nem atomerőművekből eredő áramtermelés ugyanakkor a szakértők szerint már most olyan energia kimaradást jelenthet, amely a nap nagy részében áram nélkül hagyná az embereket. Ha hozzáadjuk a hideget és az atomenergia-rendszerből származó, elmenő oldali tápkábelek sérüléseit, akkor, most figyeljetek Ukrajnában akár napi 20 órás áramszünet várható – mondta Olekszandr Harcsenko, az Ukrán Energiaipari Kutatóközpont ügyvezető igazgatója és az ukrán kormány energiaügyi tanácsadója.
Ez azt jelenti, hogy nincs fűtés az otthonokban, nincs áram a háborúhoz nélkülözhetetlen gyárakban, nincs vízellátás és még sorolhatnám.
Az alábbi ábrán az ukrán áramtermelés volumenét láthatjátok: a 2022 év eleji szintről a harmadára esett vissza és az orosz rakéta és dróntámadások tovább folytatódnak, valamint az ukrán és az európai raktárakban fellelhető pótalkatrészeket immáron kiseperték… magyarán a korábban még javíthatónak minősített termelési egységekre sincs műszaki megoldás.
„Nagyon aggódom”
– mondta Viktorija Gryb ukrán törvényhozó, a parlament energiabiztonsági albizottságának vezetője.
„A helyzet valóban kritikus, és remélem, hogy a nemzetközi partnerek … a lehető leghamarabb segítséget nyújtanak nekünk.”
Hallkan jegyzem meg Viktorija számára, hogy talán ideje lenne tárgyalni és akkor nem kellene még áramot is mástól koldulni. Én magam szinte biztos vagyok abba, hogy Moszkva egy komolynak nevezhető ukrán és nyugati tárgyalási szándék esetén azonnal leállítaná a kritikus infrastrukturára mért csapásokat…