KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Kiemelt képen: Donald Trump / Fotó: Getty Images

Most akkor kik kaptak meghívót Trump beiktatására?

Az Egyesült Államok elnöki beiktatása hagyományosan az amerikai politikai elit egyik legfontosabb ünnepi eseménye, amelyen a hatalom békés átadását ünneplik.

Azonban egy dolog világos: az elnöki stáb a beiktatásokra nem szokott külföldi állam- és kormányfőket meghívni.

Míg más országok protokollja szerint a legfőbb vezetők jelenléte természetes egy új elnök beiktatásán, az USA-ban ez sosem volt gyakorlat. Donald Trump elnöki csapata ugyan eljátszott a gondolattal, hogy változtatnak ezen, de végül úgy döntöttek, nem rúgják fel a hagyományt.

A beiktatás helyszíne, a Capitolium nyugati oldalán felállított lelátó grandiózus eleme az ünnepségnek, amelyen több ezer szék áll az amerikai politikai elit rendelkezésére. Ezek a székek előre kiosztásra kerülnek az amerikai kongresszus tagjai és más magas rangú meghívottak számára.

Ugyanakkor nem titok, hogy a helyek gyakran komoly üzleti játszmák részét képezik

– van, aki több százezer dollárt is hajnalodó fizetni –, hogy részt vehessen az ünnepi eseményen. Aki „megszerzi” a részvételi lehetőséget, általában kapcsolatépítő céllal érkezik, és gyakran eladja otthon „hivatalos meghívásként” azt, hogy a lelátóról figyelhette az eseményt.

Ez az oka annak, hogy a háttérben intenzív lobbizás zajlik: egyes politikusok és küldöttségek mindent megtesznek annak érdekében, hogy helyet kapjanak a lelátón, hazájukban pedig politikai tőkét kovácsoljanak abból, hogy ott lehettek az amerikai elnök beiktatási eseményen.

Eközben a Trumphoz közel álló politikai szövetségesek, mint például a Patrioták küldöttsége, látványosan képviseltetik magukat, hogy jelezzék támogatásukat.

Ami Magyarországot illeti, Orbán Viktor miniszterelnök nem vesz részt az eseményen, ahogy azt fentebb jeleztük, Trump stábja – a hagyományokhoz hűen – nem hívott meg külföldi állam- és kormányfőket a beiktatásra. A kormányfő aznap a magyar soros uniós elnökséget értékelő konferencián vesz részt.

A magyar kormányfővel egyébként győzelme óta többször tárgyalt már a leendő amerikai elnök, legutóbb például az elnökválasztás utáni hetekben, egészen pontosan december 9-én, amikor a floridai Mar-a-Lagóban folytatott tárgyalást Orbán Donald Trumppal, Elon Muskkal és Michael Waltzcal. A republikánus politikus elsők között kereste fel választási győzelmét követően magyar szövetségesét. Arról nem beszélve, a következő amerikai elnök kampányában többször kitért Orbán Viktor politikájára.

Ez is érdekelheti:  Trump: Jobban mentek a tárgyalások Putyinnal, mint Ukrajnával

Mandiner

Mementó 2006 emlékmű

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Itt várjuk hozzászólását!