Még több fegyvert ígért Ukrajnának a német védelmi miniszter, aki váratlanul Odesszába érkezett
Christine Lambrecht német védelmi miniszter szombaton előre be nem jelentett látogatást tett Ukrajnában, ahol ígéretet tett arra, hogy a következő napokban további katonai segítséget küld, beleértve a régóta ígért Iris-T SLM földi légvédelmi rendszert.
“Néhány napon belül leszállítjuk a nagyon modern Iris-T légvédelmi rendszert” – jelentette be, miután ukrán kollégájával, Olekszij Reznyikovval találkozott a fekete-tengeri Odessza kikötővárosban.
Berlin eredetileg még júniusban ígéretet tett arra, hogy legalább egy Iris-T egységet ingyenesen küld Kijevnek. Ukrajna állítólag legalább egy tucatot szeretne beszerezni, és felajánlotta, hogy a többit közvetlenül a gyártótól vásárolja meg, annak ellenére, hogy Németország saját fegyveres erői még nem kapták meg ezeket a rendszereket.
Csak Németország a konfliktus február végi kezdete óta több mint 743 millió euró értékben küldött fegyvereket Ukrajnának, beleértve az önjáró Gepard légvédelmi lövegek és a PzH 2000 tarackok többszöri szállítását.
In ihrem Kampf gegen die russische Aggression unterstützen wir unsere ukrainischen Freunde mit weiteren Hilfen. Unter anderem liefern wir zeitnah das Flugabwehrsystem IRIS-T SLM. Mehr dazu um 23:15 Uhr in den @Tagesthemen📲 https://t.co/SDL9n2ceeS pic.twitter.com/5FxNj2Za7Z
— Verteidigungsministerium (@BMVg_Bundeswehr) October 1, 2022
Kijev azonban többször bírálta Berlint, hogy állítólag nem tesz eleget, és nem hajlandó Leopard harckocsikat és Marder gyalogsági harcjárműveket szállítani neki. Olaf Scholz kancellár augusztusban megígérte, hogy Németország “legmodernebb és leghatékonyabb felszerelését” “hamarosan” szállítják Ukrajnának, utalva az Iris-T rendszerekre és a Cobra tüzérségi radarokra, de a harckocsikra nem.
Berlin azzal érvel, hogy eddig egyetlen más ország sem küldött modern harckocsikat, Lambrecht pedig szombaton megismételte, hogy Németország “mindig is világossá tette, hogy nem járunk egyedül ezen a területen”, hogy elkerüljük az “eszkalációt”. Ehelyett Berlin felajánlotta harmadik országoknak, például Görögországnak, Szlovákiának, Szlovéniának, Csehországnak és Lengyelországnak, hogy modern német fegyverekért cserébe átadják Ukrajnának a szovjet korszakból származó készleteiket.
Moszkva régóta bírálja a fegyverszállításokat, azzal érvelve, hogy azok csak meghosszabbítják a konfliktust, és növelik az Oroszország és a NATO közötti közvetlen konfrontáció kockázatát.