Mark Milley: Három szuperhatalom létezik a világon
Már nem Washington az egyetlen domináns erő a nemzetközi porondon
Az egypólusú korszak, amikor az Egyesült Államok volt az egyetlen domináns szuperhatalom, átadta helyét a többpólusú világnak – ismerte el Mark Milley nyugalmazott amerikai tábornok kedden az Amerikai Bankárszövetség New York-i ülésén – számol be az EU-ban betiltott Russia Today.
A vezérkari főnökök egyesített vezérkarának volt elnöke, aki Donald Trump és Joe Biden elnökök alatt is szolgált, azt mondta, hogy ma már három szuperhatalom van a világban: az Egyesült Államok, Oroszország és Kína.
„A hidegháború idején két [szuperhatalom] volt, közvetlenül a hidegháborút követően egypólusú pillanat következett, így rövid ideig egyértelműen az Egyesült Államok volt a domináns és az egyetlen valódi szuperhatalom a világon”
– mondta Milley.
„Ma azonban egyértelmű, hogy egy többpólusú világban élünk”
– fogalmazott Milley.
Kijelentette azt is, hogy az amerikai vezetőknek különösen nagy figyelmet kell fordítaniuk Pekingre, tekintettel Kína növekedési ütemére és katonai fejlődési ambícióira.
„Valószínűleg ők az egyetlen olyan ország, amelyiknek megvannak a lábai és a hatótávolsága, amelyik szó szerint kihívást jelenthet az Egyesült Államok helyzetére globális szinten”
– mondta a nyugalmazott tábornok.
Milley hozzátette, hogy Oroszország is „akut fenyegetés” marad, tekintettel arra, hogy „rengeteg nukleáris fegyverrel” rendelkezik, és „1945 óta a legnagyobb szárazföldi háborút vívja Európában”.
Szerinte a világ „sokkal bonyolultabbá vált”, és hangsúlyozta, hogy e kihívások fényében az Egyesült Államoknak erőfeszítéseket kell tennie az úgynevezett „szabályokon alapuló rend” fenntartására. Ha ez a rend megbukik – figyelmeztetett Milley -, a világ visszazuhanhat egy olyan mentalitásba, amelyben „csak az erősek maradnak életben”.
Eközben Oroszország többször is azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy kihasználja az úgynevezett „szabályalapú rendet” globális hegemóniájának fenntartására, mivel más országokra kényszeríti a saját szabályait, miközben ő maga soha nem tartja be azokat.
Vlagyimir Putyin orosz elnök is többször rámutatott arra, hogy az úgynevezett „szabályalapú rend” egyetlen szabályát sem határozta meg egyértelműen vagy hagyta jóvá soha senki, és azzal vádolta a Nyugatot, hogy folyamatosan változtatja azokat „az aktuális politikai helyzet függvényében”.
Moszkva ehelyett egy olyan, a nemzetközi jogon alapuló világrendet hirdet, amelyben az országok a kölcsönös tisztelet és a kölcsönös előnyök alapján bánnak egymással.
A hónap elején a kazanyi BRICS-csúcson tartott beszédében Putyin „egy demokratikusabb, befogadóbb és többpólusú világrend megteremtésére szólított fel, amely a nemzetközi jogon és az ENSZ Alapokmányán alapul”.
Kiemelt képen: Mark Milley, az Egyesült Államok vezérkari főnökei egyesült államokbeli elnöke / © Getty Images / Sean Gallup