Líbiában terjeszkedik az Iszlám Állam
Miután kedden a Daesh terrorista szervezet (Iszlám Állam) megpróbálta elfoglalni Líbia két legnagyobb olajkikötőjét, csütörtökön pokolgépes merényletet hajtott végre a keddi támadás helyszíneinek egyikén. Esz-Szider és Rász Lánuf a két legjelentősebb olajexport terminál a líbiai mediterrán partszakaszon, 500 000 hordó/nap kapacitással.
A szélsőséges iszlamista terrorcsoport kedden tűzharcot kezdeményezett a kikötők őrzését biztosító fegyveres állománnyal, aknavetővel lőtte a terminálok finomító-tornyait és tározóit. A tűzharcban hét őr és huszonöt terrorista életét vesztette. Szerdán bomba robbant a Miszráta melletti Zlitenben, a rendvédelmi kiképzőközpont területén, itt minimum 50 a halálos áldozatok száma. A csütörtöki Rász Lanuf finomító-komplexum elleni ismételt támadásban az öngyilkos merénylőn kívül hét ember vesztette életét.
A Daesh februárban kopt keresztények tömeges lefejezésével kezdte meg nyilvános líbiai tevékenységét, majd az orosz beavatkozás miatt bekövetkező szíriai térvesztés miatt intenzív állományátcsoportosításba és szervezői munkába kezdett a térségben. Szirt városát használva támaszpontul, a környéken intenzív toborzást folytat, és több líbiai iszlamista fegyveres csoport is a szervezet mellett tett hűségesküt. Ez a Daesh líbiai élőerő-állományát két hónap alatt megtízszerezte. A Szirt mellett található olajkikötők elleni támadással a radikális iszlamisták megpróbálják hatalmi kontrolljukat gazdaságilag is stabilizálni az eddig elfoglalt 300 km-es tengerparti sávban. Egyes források arról is beszámolnak, hogy a szervezet vezetője, Abu Bakr al Bagdadi súlyos sebesülését túlélve meg nem nevezett fél segítségével ugyancsak Szirt városába érkezett.
A terrorszervezet időszakos lehetőségét az ugrásszerű térnyerésre igyekszik maximálisan kihasználni. A központi kormánykoalíció formai együttműködése csak papíron létezik. A nyugati, Tripoli székhelyű iszlám-nacionalista kormányzat és a Tobrukból operáló, amerikai állampolgár Haftarah Khalifa tábornok fegyveres támogatását élvező nyugati bábkormány között gyakorlati együttműködés nincsen. Ezért a Daesh meglepetésszerű támadásokba kezdett a szirti bázistól távol, a két kormányszervezet területein is. A terrorcsoport a klán- és törzsszövetségi vezetők egymás elleni kijátszásával kívánja a harmadik független líbiai belső hatalmi pólus, a dél-líbiai berberek által alkotott erőcentrumot saját oldalára fordítani, míg az egyéb líbiai iszlamista szervezetek becsatolásában a Szíriából és Irakból ismert brutalitás propagandájával operál.
Líbia Moammer Kadhafi hatalomból való eltávolítása és meggyilkolása óta bukott állam. A zűrzavar és a terrorszervezetek aktivitásának fokozódása ismét hivatkozási alapot teremthet egy NATO irányította művelet elindítására. Az USA Delta Force egységének pár hete történő felbukkanása egy ilyen akció műveleti előkészítésének tekinthető. A Daily Mirrornak nyilatkozó, neve elhallgatását kérő brit biztonságpolitikai forrás szerint pedig egy 6000 fős kontingens érkezik rövidesen a térségbe, amelyből London 1000 fővel veszi ki a részét az USA és több európai ország mellett.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Moammer Kadhafi, volt líbiai vezető már hosszú évekkel ezelőtt figyelmeztetett arra a terrorveszélyre, ami most formálódik Európában. Ismert egy a volt líbiai vezető és Tony Blair brit ex-miniszterelnök közti telefonbeszélgetés átirata, melynek során Kadhafi a jelen lévő alvósejtekre figyelmezteti Európát.
A Telegraph mai cikke szerint tavaly kerültek elő néhány erre vonatkozó telefonbeszélgetés átiratai, amiket Tony Blair a Líbia összeomlását vizsgáló külügyi bizottság rendelkezésére bocsátott. A bizottság csütörtökön nyilvánosságra hozta a beszélgetéseket, amelyekből kiderül, hogy a líbiai vezető már 2011-ben figyelmeztette Európát a közelgő veszélyre.
Kadhafi 2011 február 25-én, a líbiai “polgárháború” kezdetekor közvetlen telefonbeszélgetést folytatott Tony Blair volt miniszterelnökkel, akinek arra hívta fel a figyelmét, hogy a dzsihádisták előbb a Földközi-tenger térségét akarják ellenőrzés alá vonni, utána pedig Európát. Kadhafi akkor úgy írta le a “polgárháborús helyzetet”, hogy:
“Mi nem támadtunk rájuk [a tüntetőkre], ők támadtak minket. Az igazat akarom Önnek mondani. Ez a helyzet nem túl bonyolult, nagyon is egyszerű. Az Al-Kaida alvósejtjei voltak jelen Észak-Afrikában. Ezek ugyanolyan alvósejtek, mint amilyenek Amerikában voltak jelen szeptember 11. előestéjén.”
“A dzsihádisták fegyverekhez jutottak, és megfélemlítik az embereket. Az emberek nem hagyhatják el otthonaikat. De erről nem adnak valós képet, nincsenek jelen külföldi tudósítók. A világ összes riporterét arra kérjük, hogy jöjjenek ide és saját szemükkel lássák az igazságot. Ezek fegyveres bűnbandák. Lehetetlen velük tárgyalni.”
A líbiai vezető arra figyelmeztetett, hogy “Irányítani akarják a Földközi-tenger partvidékét, utána megtámadják Európát.” A brit miniszterelnök nem adott érdemi választ ezekre a mondatokra, ehelyett a béke szükségességéről kezdett beszélni. Három héttel a beszélgetés után a nyugati országok – köztük Nagy-Britannia – elkezdett légicsapásokat folytatni Líbiában, ami végül Moammer Kadhafi hatalomból való eltávolításával és meggyilkolásával végződött. A dokumentum ugyanakkor említi, hogy Tony Blair kétszer is hívta Kadhafit, arról próbálta meggyőzni, hogy mihamarabb hagyja el az országot.
Forrás: hidfo.ru
Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.
Kérjük Önöket, hogy a
DONATE
gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!
A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.
Nagyon köszönjük!
Nemzeti InternetFigyelő (NIF)