Levédia krónikása: Mit várhatunk Trumptól?
TÉNYLEG, MIT VÁRHATUNK TRUMPTÓL? Mi mindnyájan alig vártuk Trump győzelmét. És, valóban, nagyon veszélyesnek ígérkezik a beiktatásáig hátralévő közel két hónap. Sok galádság megtörténhet addig.
Netán még az is, hogy döntő szakaszba léphet – a Putyin szövetségesének tekintett, beállított, és ekként is kezelt – Orbán Viktor eltávolítását célzó titkosszolgálati (CIA) művelet végrehajtása. Hogy Putyint (de egyben Trumpot is) megfosszák kelet-európai “szövetségesüktől”.
Jó pár orosz katonai szakértőtől lehet azonban hallani szkeptikus véleményt. Hogy TRUMP agresszív, rámenős – igen ravasz. VALÓJÁBAN VESZÉLYESEBB ELLENFÉL (ellenség), MINT BIDEN. A szenilis (hozzátenném: szenilissé “kezelt”) vénember tétlenkedik. Kamala Harris kapcsán pedig Putyin azzal – úgy – viccelődött, hogy elbűvölően nevetgél. Tehát nála minden rendben van – és NEM LESZNEK ÚJABB OROSZORSZÁG ELLENI SZANKCIÓK. Míg a mindig komoly, szigorú arccal járó Trump idején hozták az egyre újabb és újabb szankciókat.
Trumpról korábban megírták: üzletemberként az volt a taktikája, hogy mielőtt végleg megállapodott volna partnerével, azért mindig csavart egyet a présen – hogy HÁTHA SIKERÜL MÉG EGY ÚJABB ENGEDMÉNYT KICSIKARNI TŐLE.
A mostanra pattanásig feszített helyzet is egy ilyen taktika jeleit mutatja. Bár Trump bizonyosan még nem szólhat bele országának politikájába, azt nem tudhatjuk, hogy nincs-e valamilyen – még ha közvetett lehetősége is – erre.
Úgy látom: a mostani, végletekig kiéleződött helyzet Trump elképzeléseit segíti. A világháború réme lehet az, ami egyrészt, az Ukrajnával való tárgyalások megkezdésére kényszerítheti Oroszországot – másrészt a világ országait (még az Oroszországgal jó viszonyt ápolókat is) arra készteti, hogy fokozzák nyomásukat Moszkvára a hadműveletek leállítása, a tárgyalások érdekében.
Nonszensznek tűnik – de lehet mégis valami abban, hogy az orosz katonai szakértők közül jó páran úgy látják: TRUMP MOZGATJA A SZÁLAKAT. Még ha most még csupán egy állampolgár.
Úgy tartják: Putyin és Trump 2011 óta ismeri egymást – viszonyuk, úgyszólván barátinak tekinthető. Bizonyos tények fényében mégis úgy tűnik: TRUMP IS ÁTVERTE PUTYINT. Abba, ugyanis, hogy “Tegyük újra naggyá Amerikát!” – bőven belefér egy ilyen átverés is. Sőt!
Summa summárum:
ZELENSZKIJ TRUMP “FELFEDEZETTJE”. Ő kotorta elő a showbiznisz világából A NYAKIG VÉRES TÖMEGGYILKOSSÁ, HÁBORÚS FŐBŰNÖSSÉ LETT, kokainfüggő KABARÉBOHÓCOT.
Giccses hollywoodi történet játszódott le az elnökké avanzsált “nép szolgájáról” – a valós életben. Csak éppen nem happy enddel, hanem véres tragédiával, egy ország romba döntésével és tönkretételével, önnön népe százezreinek az értelmetlen halálba küldésével.
Utólag rekonstruálva a történéseket:
Putyin ízig-vérig konzervatív politikus. Ragaszkodik a törvényességhez, a jogrendhez, a jogszerűséghez. A kelet-ukrajnai konfliktus békés rendezéséért folytatott erőfeszítései során HOSSZÚ ÉVEKIG A LEGITIM (nek tekintett) UKRÁN ÁLLAMFŐRE IGYEKEZETT TÁMASZKODNI. A féktelen terror közepette 2014. május 25-én megtartott ukrajnai elnökválasztások (amelyek során az amerikaiak emberének számító Petro Porosenko oligarcha előre tudottan győzött) – bármennyire nem feleltek is meg azoknak a bizonyos feltételeknek, az un. “európai értékeknek” – Oroszország az elsők között sietett üdvözölni Porosenko győzelmét (elismerve ezzel az általa addig illegitimnek tartott rezsimet – vagy mint aķkoriban még mondták: a juntát.)
Porosenko aztán hamarosan kimutatta a foga fehérét. Putyinnál azonban a Kercsi-szorosban 2018. november 25-én történt ukrán provokációval telt be végképp a pohár. Bizonyos jelek arra utalnak, hogy a közelgő, 2019 tavaszi újabb ukrajnai elnökválasztás előtt Trump segítségét kérte egy alternatív elnökjelölt megtalálásában. Ezt látszik alátámasztani, hogy az USA, amelyik addig Porosenkot támogatta, hirtelen kifarolt mögüle, és Zelenszkijt kezdte favorizálni. Aki elsöprő, 77 százalékos fölénnyel meg is nyerte a választást. (Persze, nem annyira az amerikai támogatás miatt, hanem mert a béke megteremtését, az orosz nyelv szabad használatának engedélyezését ígérte. Aki 2014-ben még védelmébe vette az orosz nyelvet.)
Trumpnál azonban nem ez számított. Hanem az, hogy a pénisz zongorista kabarébohócnak fogalma sincs a politikáról. Ezért irányítható. (Miként mások irányítják a tíz éve mentálisan még egészséges, ám időközben szenilissé “kezelt” Biden elnököt – és a rá bízott országot is.)
A liberálfasizmus saját szülőhazájában is rombol és pusztít.
Ki csalt hát, ki hazudozott, ki játszott hamis kártyákkal mindvégig?
Őrült-e Putyin? – kérdezte valaki.
Lehet, más ebbe tényleg beleőrült volna. Ám amit ellenségei nem vesznek tudomásul: Putyinnak üvegszálból vannak az idegei. Nem csak veszélyes tehát, de fölösleges is azzal próbálkozni, hogy kiprovokáljanak belőle bármit is, ami hazájának kárára lenne.
Mit kellett volna hát tennie Putyinnak? Aki önkritikusan bevallotta, hogy nyolc hosszú évig a képébe hazudtak. Az orránál fogva vezették. A jelek szerint még Trump is. Akinek jelmondata – “tegyük naggyá Amerikát!” – éppen olyan kétértelmű, mint amilyen volt a Monroe-doktrina: “Amerika az amerikaiaké!” A mi Petőfink születésének évében – mindössze négy évtizeddel az után, hogy az Egyesült Államok megvívta harcát az önkényuralom ellen – a saját szabadságáért, emberi jogaiért. Ugyanazokért a jogokért, amelyeket aztán megtagadott és mindmáig megtagad minden más néptől.
Trump meg fogja-e tudni adni a helyes választ arra a kérdésre: általában kell-e naggyá tenni Amerikát, vagy valaki mások – Oroszország, Kína, “a globális Dél”, sőt, Európa – rovására?
Akkor én most súgok:
A helyes válasz erre a kérdésre az lenne, hogy Trump tárgyalásokat kezdene az átfogó európai rendezésre tett – eddig félresöpört – orosz javaslatokról. Amelyek kulcseleme: senki se erősítse saját biztonságát mások biztonságának rovására. (Lásd még: minden ember szabadsága ott ér véget, ahol korlátozni kezdi mások szabadságát.)
EZ – EGY ILYEN TÁRGYALÁS SOROZAT, az azon elért, minden felet kielégítő megoldás – MEGNYITHATNÁ AZ UTAT A TARTÓS BÉKE FELÉ UKRAJNÁBAN.
Ezt kellene nekünk is követelnünk. Nem pedig pusztán fegyverszünetet. Amibe nyilvánvalóan Oroszország sem fog belemenni. (Csoda-e ilyen előzmények után?) És hát, persze, az ukrajnai oroszok jogainak garantálása, az ellenük folyó népirtás beszüntetése nélkül.
Várhatjuk-e mindezt Trumptól? Erős kétségeim vannak. Még ha hagyják is hivatalba lépni jövő január 20-án.
Egyelőre csak azt látni, hogy Oroszországot zsaroló, “puhító” idegháború folyik. Cincálva az egész világ, az életéért aggódó egész emberiség idegeit.
Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.
Kérjük Önöket, hogy a
DONATE
gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!
A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.
Nagyon köszönjük!
Kiemelt képen: Donald Trump megválasztott amerikai elnök, a háttérben Vlagyimir Putyin orosz elnök / Fotó: YouTube