Készültség: A Szigetközbe lassan megérkezik az árvíz
A Duna többi szakaszán pedig továbbra is felkészülnek az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szakemberei az árra
A vízügy munkatársai ahol kell, megerősítették, megmagasították a töltéseket. A védekezés jól halad, a munkát az elmúlt években megvalósult fejlesztések is segítik – mondta Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője kedd reggel a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Elmondta, hogy a 2013-as árvíz után megerősítették a töltéseket, azok a munkálatok „most igazán kifizetődőnek”, mert a töltések nagyon jó állapotban vannak.
Az OKF az ország más területeiről is vezényelt át vízügyi szakembereket, szombaton több mint ötszázat, hétfőn pedig további háromszázat.
Nagy erőkkel vannak jelen a vízügyes műszaki irányítók és „vészőrök” is, emellett több mint kétszázan irányítják és koordinálják a munkákat, tehát több mint ezer vízügyes most már huszonnégy órában védekezik és dolgozik – mondta a szóvivő.
Siklós Gabriella kiemelte: a Lajta esetében Mosonmagyaróvárnál elképzelhető, hogy meg kell nyitni a szükségtározót. Figyelik az előrejelzéseket, a modelleket, „de most óráról órára még mindig egy picit változik a helyzet” – tette hozzá.
A szükségtározó megnyitására azért lehet szükség, mert az árvízcsúcsot „jó időben, jó pillanatban kell megskalpolni (…) egyébként nem segít a beavatkozás” – fogalmazott.
A szóvivő kitért arra is, hogy a Rába Győrnél magasan fog tetőzni, a Duna többi mellékfolyója közül a Morva az előre jelzettnél magasabb, a Vág pedig egy nagyon kicsivel kevesebb vizet hoz majd.
Siklós Gabriella beszélt arról is, hogy a Duna vízgyűjtő területén kedden elállhat az eső, ugyanakkor kérdéses, hogy a hóolvadás mikor kezdődik.
MTI, MH
Kiemelt kép: A vízügyi dolgozók folyamatosan homokzsákokat pakolnak a vámosszabadi határátkelőnél 2024. szeptember 16-án. A Vámosszabadi és a szlovákiai Medve közötti határátkelőt a Duna áradása miatt lezárták a közúti forgalom elől / Fotó: MTI/Krizsán Csaba