Johannis román államfő felfüggesztését kezdeményezték a szélsőségesnek tartott pártok
Felfüggesztenék hivatalából Klaus Johannis román államfőt a bukaresti kormányoldal által szélsőségesnek tartott pártok, az erre irányuló törvényhozói kezdeményezést csütörtökön iktatta a képviselőház titkárságán Anamaria Gavrila, a Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke.
Gavrila szerint a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és az SOS Romania törvényhozói által is támogatott POT-kezdeményezést a szükségesnél hattal több, 161 képviselő és szenátor írta alá.
Az államfő felfüggesztését a törvényhozók legkevesebb egyharmada kezdeményezheti. Az AUR és a korábbi AUR-politikusok által alapított két kisebb párt rendkívüli ülésszak összehívását is kérte a házbizottságtól az indítvány megvitatása és a voksolás lebonyolítása érdekében, jelenleg ugyanis parlamenti szünet van, a tavaszi ülésszak február elején kezdődik.
„Romániának a demokrácia útján kell továbbhaladnia. Klaus Johannis törvénytelenül bitorolja az elnöki hivatalt, tehát törvénytelenül nevezte ki a kormányt, amely törvénytelenül vet ki adókat és illetékeket”
– idézte a POT elnökét a News.ro hírportál.
A pártelnök szerint Klaus Johannisnak december 21-én lejárt a második ötéves mandátuma, és mivel addig nem választották meg az új elnököt, a szenátus elnökének kellett volna átvennie az ideiglenes államfői tisztséget.
Az ellenzéki pártok szerint az alkotmánybíróság hatáskörét túllépve avatkozott be az elnökválasztási folyamatba, amikor – nemzetbiztonsági következményekkel járó választási csalásra hivatkozva – december 6-án érvénytelenítette az első forduló eredményét, és elrendelte a teljes elnökválasztás elölről kezdését.
Gavrila szerint nem új választást kell kiírni, hanem a megszakított procedúrát folyatva megrendezni a második fordulót,
az elnökválasztás november 24-i első fordulójában élen végzett – a legtöbb politikai szereplő szerint szélsőjobboldali nézeteket valló – Calin Georgescu és Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) elnökének részvételével.
Romániában a képviselők és szenátorok több mint felének (nem csak a jelen lévők többségének) támogatására van szükség ahhoz, hogy – súlyos alkotmánysértés esetén – a parlament felfüggessze hivatalából a közvetlenül választott államfőt.
A felfüggesztési javaslat jóváhagyása esetén 30 napon belül népszavazást kell kiírni az elnök leváltásáról. A bukaresti kormány csütörtökön kiadott határozatában május 4-re és 18-ra írta ki a megismételt elnökválasztást.
Kiemelt képen: Klaus Johannis. Fotó: Maurizio Gambarini/dpa