Izrael bezárja írországi nagykövetségét
Nyugat-Jeruzsálem azzal vádolta Írországot, hogy „minden vörös vonalat átlép” a gázai háborúval kapcsolatos álláspontjában
Izrael bejelentette írországi nagykövetségének bezárását, a zsidó állammal szembeni állítólagos „szélsőséges” politikára hivatkozva, beleértve a palesztinok elleni népirtás elkövetésének vádját.
A képviselet bezárásáról szóló döntés
„az ír kormány szélsőségesen Izrael-ellenes politikájának fényében született”
– közölte vasárnap az izraeli külügyminisztérium.
„Az Írország által Izraellel szemben alkalmazott intézkedések és antiszemita retorika a zsidó állam delegitimizálásában és démonizálásában gyökerezik, a kettős mérce mellett”
– mondta Gideon Sa’ar külügyminiszter.
„Írország minden vörös vonalat átlépett az Izraellel való kapcsolataiban”
– tette hozzá.
Sa’ar azt is közölte:
„Izrael erőforrásait a világ országaival való kétoldalú kapcsolatok előmozdítására fogja fordítani, olyan prioritások szerint, amelyek figyelembe veszik ezen államok Izraelhez való hozzáállását és cselekedeteit is”.
Simon Harris ír miniszterelnök „mélységesen csalódott” Izrael döntése miatt. „A csatornák nyitva tartása soha nem volt még ilyen fontos, hogy jobban megértsük egymás álláspontját, még akkor is, ha nem értünk egyet”.
Harris tagadta, hogy Írország Izrael-ellenes lenne.
„Írország békepárti, emberjogi és nemzetközi jogpárti”
– mondta.
Dublin következetesen azonnali tűzszünetre szólított fel Gázában, és 2024 májusában hivatalosan is elismerte Palesztina államot, kivívva ezzel Nyugat-Jeruzsálem haragját. Szerdán az ír kormány támogatta a Dél-Afrika által a Nemzetközi Bírósághoz benyújtott népirtási ügyet.
„A palesztin nép kollektív büntetése valósult meg Izrael gázai katonai akcióinak szándéka és hatása révén, 44 ezer halottat hagyva maga után, és több millió polgári lakost kitelepítve”
– áll az ír kormány közleményében.
Izrael elutasította a népirtás vádját, mint „abszurdot”, és ragaszkodott ahhoz, hogy a Hamászt kell hibáztatni a gázai civil halálesetekért. Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) azzal vádolta a fegyveres csoportot, hogy palesztin civileket használ emberi pajzsként, és közölte, hogy a gázai hadműveletet addig folytatja, amíg a Hamász által jelentett fenyegetést meg nem szünteti. Izrael hasonlóképpen elutasította a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsát magas rangú tisztviselők, köztük Benjamin Netanjahu miniszterelnök ellen.
Kiemelt képen: Gideon Sa’ar izraeli miniszter / Fotó: Tomer Neuberg/Flash90