KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Háború győztesek nélkül

2010 folyamán a világ Amerika és Kína valuta-szembenállásának lehetett a szemtanúja. Washington már régóta elégedetlen volt a kínai jüan alacsony árfolyamával. Szeptemberben tetőzött az a feszültség, amelyiket az a vád váltott ki, hogy Kína manipulálja saját devizáját.

Az amerikai kongresszus képviselőháza elfogadta azt a törvényjavaslatot, miszerint amerikai cégek kérelmezhetik a kínai árukra kirovandó behozatali vámokat. Ennek köszönhetően semlegesíthető a jüan alacsony dollár-árfolyamának hatása. Adott esetben a vétkes keresése nem a legjobb megoldás. Amerikának elsősorban saját gazdaságában kellene rendet teremtenie – hangoztatta az Oroszország Hangjának adott interjújában az Orosz Mikropénzügyi Központjának igazgatója, Mihail Mamut.

„Az Egyesült Államok a fogyasztói kereslet, a különböző gazdasági szektorok fenntartása érdekében nagyon nagy likviditási volumeneket pumpál. Közben az USA-ban a pénzintézetek számláin lévő és a reálszektorba be nem fektetett pénzeszközök volumene  fokozatosan növekszik. Hatalmas likviditás gyűlt össze, ami annak a jele, hogy befektetők nem bíznak a reálgazdasági szektor fényes jövőjében.”

Peking ugyancsak elsősorban saját gazdaságáról gondoskodik, így kifejezésre juttatja, hogy kész válaszlépéseket tenni. Szakértők szerint egyelőre korai lenne állítani, hogy az USA és Kína a közeljövőben kompromisszumra jut.

Az összeütközés következményei óhatatlanul kihatottak Európára is. Az óvilág azonban nem igyekszik beavatkozni a valuta-szembenállásba, inkább más mechanizmusokat alkalmaz. Például, a pénzügyi segélyt. Egyrészt ezzel megmenti Görögországot és Írországot a defaulttól. Másrészt az elemzők figyelmét nem kerülte el, hogy Portugália nem kíván elfogadni ilyen segélyt. Mi több, egyesek felvetik a kérdést, hogy kell-e erőnek erejével kikényszeríteni azt, hogy az országok elfogadjanak ilyen segélyt. Írország ugyanis csupán a jövő évben kezdi meg adóssága törlesztését, a segélynyújtás következtében pedig a bankokból elmenekültek a betétesek, Dublin pedig nem tudott kedvezőbb feltételek mellett megegyezni a befektetőkkel. Az ír eset legyengítette az euró árfolyamát, ami viszont nagyon előnyös az európai ipar versenyképessége szempontjából.  Tehát a segély elsősorban Európának előnyös, mert az óvilág ezzel  módot kap a helytállásra a pénznyomtató gépet aktívan működtető amerikaiakkal szemben.

Ami Oroszországot illeti, a jegybank mindent megtesz annak érdekében, hogy megelőzze a rubel rohamos megerősödését, illetve gyengülését.

Oroszország Hangja

Mementó 2006 emlékmű

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Itt várjuk hozzászólását!