Grúzia: A Tbilisziben zajló tüntetéseken azonosítottak harmada külföldi állampolgár
A Grúzia fővárosában, Tbilisziben a közelmúltban lezajlott tüntetéseken azonosított személyek egyharmada külföldi állampolgár volt jelentette ki a kormányzó Grúz Álom párt ügyvezető titkára, Mamuka Mdinaradze.
A múlt héten kormányellenes tüntetések törtek ki a grúz fővárosban, miután Irakli Kobakhidze miniszterelnök bejelentette, hogy felfüggeszti az EU-val folytatott csatlakozási tárgyalásokat, mivel Brüsszel „folyamatosan zsarolja és manipulálja” a volt szovjet köztársaság belpolitikáját.
Az EU-párti tüntetők azóta az utcára vonultak, és többször összecsaptak a rendfenntartó erőkkel, tűzijátékokat és Molotov-koktélokat dobáltak a rohamrendőrökre, valamint felgyújtották a parlament épületét. A rendfenntartó erők pedig könnygázt és vízágyúkat vetettek be, hogy megpróbálják feloszlatni a tüntetőket, akik közül a jelentések szerint több mint 200-at letartóztattak.
A tüntetések során több mint 110 rendőr is megsérült.
Egy keddi tájékoztatón Mdinaradze azt állította, hogy „a tbiliszi tüntetéseken azonosított emberek 30%-a más országok állampolgára”.
„Mi folyik itt? Valakinek meg kell magyaráznia ezt a furcsaságot. Miért vannak itt ezek a külföldi állampolgárok és miért háborognak éppen ők a mi választási eredményeink miatt?”
– tette fel a kérdést a politikus, megjegyezve, hogy az őrizetbe vett tüntetők között sok orosz állampolgár is volt, valamint amerikai, brit és holland állampolgárok is azonosítottak.
Kobakhidze eközben a tüntetéseket a grúziai alkotmányos rend elleni „támadásnak” minősítette, és a polgári zavargásokért „az uniós politikusokat és ügynökeiket” tette felelőssé.
Azt is állította, hogy a Nyugat megpróbál egy Majdan-típusú forradalmat megszervezni Grúziában, utalva az Egyesült Államok által támogatott 2014-es kijevi puccsra, amely eltávolította az ország demokratikusan megválasztott elnökét, és kiváltotta a jelenlegi konfliktust Oroszország és Ukrajna között.
Mint 2014-ben Kijevben: az EU megfenyegette Grúziát, ha feloszlatják a zavargásokat
A grúz vezető azt mondta, hogy a tüntetések mögött állók nem fogják tudni megvalósítani a Majdan-forgatókönyvet az országában, mert „a 2013-as Ukrajnával ellentétben Grúzia független állam, erős intézményekkel, és ami a legfontosabb, tapasztalt és bölcs emberekkel”.
Moszkva is a Majdan-puccshoz hasonlította a grúziai kormányellenes tüntetéseket, Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pedig kijelentette, hogy a zavargások „egy »narancsos forradalom« végrehajtására tett kísérlet minden jelét magukon viselik”.
Kiemelt képen: tüntetők randalíroznak Tbiliszi utcáin a választások eredménye ellen tiltakozva 2024. november 29-én / Fotó: X
„„Mi folyik itt? Valakinek meg kell magyaráznia ezt a furcsaságot. Miért vannak itt ezek a külföldi állampolgárok és miért háborognak éppen ők a mi választási eredményeink miatt?”
Sok felesleges kérdés, ahelyett hogy a külföldieket fejenként egy tarkólövéssel maradandó Grúzia-i tartózkodásra bírnák a rendörök!
A sok tojakodásnak Majdan lehet a vége….