Fokozott orosz nyomással kezdődő újév
Oroszország szerdára virradóra ballisztikus rakétákkal támadta Ukrajna katonai célpontjait, köztük kijevieket, teljesen leállította az Ukrajnán keresztül Európába irányuló gázszállítást, és megemelte a vele szemben barátságtalan országokból, köztük Magyarországról származó termékek behozatali vámját – jelentette a Magyar Békekör tudósítója.
A rakétatámadás elsősorban energetikai létesítmények ellen irányult. A 2022. februárban kirobbant fegyveres konfliktus óta Oroszország elpusztította az ukrán energiahálózat felét. Az ukrán légvédelemnek nyújtott nyugati segítség elégtelennek bizonyult a rakétákkal és drónokkal végrehajtott túlterhelő kombinált orosz csapásokkal szemben. A háború kezdete óta Oroszország 4 ezer négyzetkilométernyi ukrán területet foglalt el. A harcokban közel egymillió ukrán katona esett el.
Oroszország változatlan katonai célja maradt Ukrajna nácitlanítása, demilitarizálása és el nem kötelezett, semleges országgá változtatása.
2025. január 1-én, magyar idő szerint 11 órakor a Gazprom teljesen leállította a gázszállítást Ukrajnán keresztül. Az intézkedés következtében megdrágult a gáz az Európai Unióban, mert drágább forrásokból kénytelenek pótolni az energiahordozót. Az EU 40 éven át importált orosz gázt Ukrajnán át.
Az orosz gázszállítást azért állították le, mert a kijevi vezetés elutasította a szerződés megújítását, és közölte, a továbbiakban csak abban az esetben fizet a Gazpromnak, ha Oroszország befejezi ukrajnai hadviselését. A Gazprom a Moldávián keresztül Ukrajnába irányuló gázszállítást is csaknem teljesen megszüntette Moldávia tartozása miatt. A Déli (török) Áramlaton keresztül sem érkezik az eddiginél több gáz Bulgáriába, Moldáviába, Romániába, Szerbiába és Magyarországra. Ez arra utal, hogy az eddig Ukrajnán át szállított gázt nem irányították át más vezetékekbe.
Robert Fico szlovák miniszterelnök szerint a történtek miatt az Európai Uniónak 2025-2026-ban 120 milliárd euróval többet kellhet majd fizetnie a gáz alternatív forrásból történő beszerzéséért.
Mint ismeretes, Nyugat-Európa, politikai okokból elzárkózott az orosz gáz Északi Áramlaton és a Jamal vezetéken, Fehéroroszországon keresztül történő importjától is, az Északi Áramlat egyik ágát pedig fel is robbantották. Az Urengoj-Pomarij-Uzsgorod vezetéken át Ukrajnán át Transznisztriába érkezik még gáz az ukrán megszállás alatt álló oroszországi Szudzsa városon keresztül.
A kozmetikai cikkeken túlmenően Január 1-től megemelték több olyan termék orosz behozatali vámját is, mely Oroszországgal szemben barátságtalan magatartást tanúsító országokból származik. Mint ismeretes, Magyarország is szerepel a barátságtalan országok orosz listáján, hiszen rendre megszavazta az oroszellenes szankciókat.
Az újév első napjától magasabb vámtételek érvényesek egyes hús- és halfajtákra, a zöldségekből, gyümölcsökből és diófélékből készült konzerv készételekre, édességekre, tésztákra és üdítőitalokra. A sör és az almabor adója literenként 0,1-ről 1 euróra nőtt. A pörkölt kávé és instant kávé adóját 13-százalékra, illetve 17,5 százalékra emelték. A gyújtógyertyákra kivetett behozatali vám 10 százalékról 25 százalékra nőtt.
Katonai célú felhasználása miatt Kína december óta megtiltotta a gallium, a germánium és az antimon exportját. Eddig a ritka fémek 99 százaléka Kínából került a világpiacra.
Moszkva, Kijev, Washington, 2025. január 1. szerda (MB)
Kiemelt kép: orosz gázvezeték / illusztráció