Felvidéki magyarok emberi jogait monitorozó útra indul a Nemzeti Jogvédő Szolgálat Morvai Krisztinával
2016. november 17-20 között emberi jogi monitorozó körútra megyünk Felvidékre dr. Morvai Krisztina független EP képviselővel (Krisztina úttal kapcsolatosan kiadott közleménye itt lvasható), nemzeti jogvédő bajtársunkkal és a Nemzeti Jogvédő Szolgálat jogászaiból, szakértőiből és médiamunkatársaiból álló delegációjával.
Az út célja a felvidéki magyar közösség önrendelkezési küzdelmét, illetve egyéni és közösségi jogaik érvényesülését gátló körülmények felderítése, a magyarellenes szlovák hatósági intézkedések kivizsgálása és a jogokért való kiállás erősítése. Hasonlóan az idén márciusban teljesített sikeres erdélyi-partiumi jogvédő, monitorozó utunkhoz, itt is szeretnénk dokumentálni és bemutatni az egyéni és kollektív emberi jogok megsértését a magyarság vonatkozásában. A misszió során tapasztaltakról emberi jogi tájékoztatást és tényfeltáró dokumentumfilmeket készítünk. Három helyszínen nyilvános, tájékozódást szolgáló fórumot is tartunk: Dunaszerdahely- november 17. 18.00, Révkomárom – november 18. 18 óra, Gömörpéterfala (Baranta völgy)- részletek a plakáton. Több helyszínen szakmai megbeszéléseket tartunk helyi közösségi aktivistákkal, vezetőkkel, jogvédőkkel, jogsértettekkel és autonomistákkal.
Az Európai Unió Tanácsának jelenlegi elnöke Szlovákia, egy olyan állam, ahol több százezer magyar jogfosztottságban él. A szlovák elnökség indulásakor idén júliusban az Európai Parlamentben Frans Timmermans az Európai Bizottság alelnöke gátlástalanul szembedicsérte Szlovákiát a magyarok „rózsás” helyzete miatt. Erre felhívásunkra számos felvidéki magyar tiltakozó petíciókkal válaszolt. Most mi megnézzük mi a valóság.
Tény, hogy a felvidéki magyarságot is megilletik az egyéni és közösségi jogok, az önrendelkezés és kívánjuk, hogy minden magyar testvérünk Felvidéken és minden más elszakított területen mielőbb élvezhesse az őshonos nemzeti közösség tagjaként őt megillető nemzetközi egyezmények által is garantált egyéni és közösségi jogokat ! A Benes-dekrétumok, a magyarellenes állampolgársági, nyelvtörvény és más jogtipró jogszabályok eltörlése, továbbá a dél-felvidéki magyar lakta területek elleni negatív diszkrimináció megszüntetése előfeltétel, a területi autonómia biztosítása pedig alapfeltétel. Ebben Szlovákiának végrehajtó, garantáló, az Európai Uniónak és az Európa Tanácsnak a magyar állammal együtt pedig kikényszerítő szerepe van. Hazánkban alkotmányos államfeladat az elcsatolt magyarság önrendelkezési törekvéseinek támogatása. Ezen célokért sokunknak kell sokat tenni a cselekvő hazafiság jegyében!
Ezúton kérem felvidéki honfitársainkat arra, hogy aki tud beszámolót és hiteles bizonyítékokat szolgáltatni magyarellenes jogsértésekre, hátrányos megkülönböztetésre, munkánk segítése érdekében küldjön nekünk erről tényekkel, adatokkal alátámasztott tájékoztatást az njsz@nemzetijogvedo.hu és akrisztina.morvai@europarl.europa.eu drótposta címekre és/vagy jöjjön a fent megjelölt fórumainkra és ossza meg velünk személyesen tapasztalatait.
Honfitársi üdvözlettel:
Dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd,
a Nemzeti Jogvédő Szolgálat (www.njsz.hu) ügyvezetője
www.gaudinagytamas.hu
Nemzeti InternetFigyelő (NIF)