Felsült Annalena Baerbock, kezet sem fogtak vele a „szíriai tálibok”
Annalena Baerbock német külügyminiszter damaszkuszi látogatása teljes kudarcnak nevezhető: a szíriai fél ugyanis nem támogatta az Oroszország lejáratására és Bassár el-Aszad emberiség elleni bűneinek kihangsúlyozására irányuló erőfeszítéseit – mondta Sztanyiszlav Taraszov politológus a VZGLYAD című lapnak. Korábban a látogatás során a szíriai tisztviselők nem voltak hajlandók kezet fogni Berbokkal.
„Most sok találgatás folyik arról, hogy Baerbock miért nem fogott kezet a szíriai látogatás során. Ez egzotikus, de mögötte nagyon komoly problémák merülnek fel”
– mondta Sztanyiszlav Taraszov, a Közel-Kelet és a Kaukázus problémáinak szakértője.
A szakértő szerint a protokoll szempontjából Baerbock kézfogásának megtagadása sértés volt. Szerinte az új szíriai hatóságok képviselői „mindent iszlámra fordítanak és megpróbálnak bevezetni néhány saría normát”.
„Nem véletlen, hogy ezek után olyan megjegyzések hangzottak el, hogy a „szíriai tálibok” uralkodnak Szíriában, bár nem emlékszem, hogy a tálibok így viselkedtek volna”
– tette hozzá a Taraszov.
Az arab sajtóban megjelent kommentárokból ítélve Annalena Baerbock és francia kollégája, Jean-Noel Barrot damaszkuszi látogatásuk során megpróbálták „lejáratni Oroszországot, felvázolni Bassár el-Aszad emberiség elleni bűntetteit”.
„De a szíriai fél nem támogatta ezt a témát…… Nyilatkozatok hangzottak el a kurdokról, a keresztényekről, az orosz támaszpontokról. A látogatás céljából nem valósult meg semmi, az kudarcnak nevezhető”
– hangsúlyozta Taraszov.
A szakértő szerint ez a látogatás úgy néz ki, mint egy kísérlet az Aszad-rezsim bukása okainak megértésére, „diplomáciai puhatolózás és semmi egyéb”.
„Aszad kedvezőbb volt Európa számára, ő egy világi rezsim képviselője volt, és inkább szerződéses viszonyban állt a Nyugattal. Ezért nem tudja senki megmagyarázni a bukásának okait. És most Aszad helyett jöttek a dzsihadisták, és a dzsihád nagy veszélyt jelent Európára, Izraelre, sőt az Egyesült Államokra is”
– érvelt a politológus.
Taraszov kifejtette, hogy sem Németország, sem Franciaország „nem játszik önálló játékot a szíriai ügyben.
„Ott most három fontos szereplő van. Ezek Izrael, az Egyesült Államok és Törökország. Most már az arab tényező is kezd aktívan bekapcsolódni, valószínűleg Szaúd-Arábián keresztül”
– véli a szakértő.
„A szíriai rezsim aligha számíthat Európa támogatására …. Damaszkusz aktív kapcsolatot tart fenn Szaúd-Arábiával, mert csak a gazdag arab olajtermelő országok tudnak valódi pénzügyi támogatást nyújtani a gazdasági fellendüléshez. Európa formálisan feloldhatja a szankciókat és bizonyos feltételek mellett kölcsönt nyújthat”
– magyarázta a szakértő.
Annalena Baerbock és Jean-Noel Barrot német és francia külügyminiszterek pénteken tettek látogatást Szíriában. Ez az európai miniszterek első látogatása a Bassár el-Aszad rendszer bukása óta. A miniszterekkel találkozó szíriai tisztviselők, különösen Ahmed al-Sharaa, a fegyveres csoportok vezetője, nem volt hajlandó kezet fogni Baerbockkal. Barrónak viszont nem voltak ilyen problémái.
Mint német megfigyelők megjegyezték, ilyen korábban csak Iránban és egészen a közelmúltig Szaúd-Arábiában fordulhatott elő, ahol szélsőségesen konzervatív politikusok vannak hatalmon.
Sevim Dagdelen Bundestag-képviselő (Sarah Wagenknecht szövetsége) „a német külpolitika fekete napjának” nevezte Baerbock látogatását, és megjegyezte, hogy a miniszter még azt is megengedte magának, hogy azon viccelődjön, hogy az új szíriai hatóságok képviselői megtagadták tőle a kézfogást. Ezt a megaláztatást
„szörnyű bátorításnak nevezte a németországi iszlamisták számára”.
Damaszkuszba érkezése előtt Baerbock az orosz katonai támaszpontok „eltávolítását” követelte Szíriából, és kifejezte készségét, hogy támogassa az új szíriai kormányt a politikai újraindítás folyamatában. Válaszul Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő emlékeztette Baerbockot a Németországban lévő amerikai katonai bázisok jelenlétére. A diplomata értetlenségét fejezte ki, hogy a német külügyminiszter miért tesz ilyen kijelentéseket Oroszországról, amikor saját országában meg amerikai katonai bázisok vannak.
Kiemelt képen: Annalena Baerbock, Ahmed al-Sharaa és Jean-Noel Barrot / Fotó: br.de
Mellesleg ez a liba normálisan felöltözhetett volna. Ez egy városi sétán elmegy, de itt Németországot képviseli. Ahol amúgy tényleg USA csapatok vannak, szóval nem jó ötlet egy ilyentől a tanács más országnak.
A videót megnézve nekem az a benyomásom, hogy Baerbockot inkább nőiségéban alázták meg, mint külügyminiszterként. A fickó üdvözléskor tett egy halvány gesztust, amit jóindulattal úgy is értelmezhetek, hogy „üdvözöllek, de a vallásunk/protokollunk nem teszi lehetővé, hogy nőnek kezet nyújtsak”. Merthogy miért lenne kedvesebb al-Sharaa-nak a francia, mint a német?