KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Elkezdődött a kétnapos NATO-csúcs, a fő téma az orosz-ukrán háború

Kérjük, egy megosztással támogassa honlapunkat!

Elkezdődött a kétnapos NATO-csúcs Vilniusban. A fő téma az orosz-ukrán háború. Orbán Viktor miniszterelnök a közösségi oldalán azt írta: az egyedüli megoldás a béke és az azonnali tűzszünet. A találkozó előestéjén történelmi döntés született Svédország csatlakozásáról. A török elnök bejelentette: nem gördít akadályt a svéd NATO-tagság elé.

Történelmi pillanat játszódott le Vilniusban hétfőn, a NATO tagországok csúcstalálkozójának előestéjén. Hosszas, feszültségektől sem mentes egyeztetések után Jens Stoltenberg, az Észak-Atlanti Szövetség főtitkára előtt kezet fogott egymással Recep Tayyip Erdogan török elnök és Ulf Kristersson svéd kormányfő. Ezzel hivatalosan is pont került a hónapok óta tartó bizonytalanságra: Törökország igent mondott Svédország NATO-csatlakozására.

Hétfőn Isztambulban a török elnök még feltételhez kötötte a csatlakozást.

Törökország már több mint ötven éve várakozik az Európai Unió kapujában. Nyissátok meg az utat az EU-ba Törökország számára, és mi is megnyitjuk az utat Svédország előtt, ahogyan Finnország esetében megtettük

– jelentette ki a török elnök.

Erdoğan: „Svédország NATO-csatlakozásának feltétele Törökország EU tagsága”

Sajtóhírek szerint Recep Tayyip Erdogan azután egyezett bele mégis Svédország csatlakozásához a katonai szövetséghez, hogy Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével megvitatták, miként lehet új lendületet vinni az EU és Törökország kapcsolatába.

A svéd kormányfő elégedettségét fejezte ki a tárgyalásokat követően, és ígéretet tett arra, hogy Stockholm aktívan részt vesz az uniós csatlakozási tárgyalások újrakezdésében. Ankara 2005-ben kezdte meg a tárgyalásokat Brüsszellel, de az egyeztetések időközben megrekedtek.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, mielőtt elindult Vilniusba, közösségi oldalán azt írta:

Svédország NATO-csatlakozása kapcsán Magyarország álláspontja világos.

A kormány támogatja a NATO-csatlakozást, ezért is terjesztette már hosszú hónapokkal ezelőtt az erről szóló javaslatot az Országgyűlés elé.” Hozzátette: már csak technikai kérdés a ratifikációs folyamat lezárása.

Ez is érdekelheti:  Végre a brüsszeli lap számára is világossá vált: Orbán Viktor nem fél az Európai Uniótól

https://www.facebook.com/szijjarto.peter.official/posts/pfbid02FsPxzF2DRv2dQBzF7PrWQDwKGh7Yzp2ojS4nLepHwUen7XPH4aCMGgp8GqtDDq5hl?ref=embed_post

Svédország mellett Ukrajna NATO-csatlakozását is megvitatják a katonai szövetség kétnapos csúcstalálkozóján.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a tanácskozás előestéjén azt mondta, a vilniusi csúcstalálkozón résztvevő államok többsége Ukrajna mellett áll, ezért

arra számít, hivatalosan is megerősítik, hogy Ukrajna ténylegesen a katonai szövetség része legyen.

„Fegyvereink a katonai szövetség fegyverei, értékeink, amiket képviselünk, pedig megegyeznek azzal, amelyeket a NATO is magáénak tart. Védelmi rendszerünk teheti Európát egységessé, szabaddá és békéssé” – fogalmazott az ukrán elnök.

Jens Stoltenberg NATO főtitkár a csúcstalálkozó előtt azt mondta: csaknem valamennyi tagállam egyetért azzal, hogy Ukrajnának helye van a NATO-ban.

Világos üzenetet küldünk Ukrajnának, és ez az üzenet pozitív lesz, ami az elkövetkező időszakot illeti. Néhány óra múlva nyilvánosságra fogjuk hozni ennek az üzenetnek a szövegét, de ehhez az kell, hogy minden tagország jóváhagyja. Bízom benne, hogy ez meg is fog történni” – fogalmazott a NATO főtitkára, aki korábban Ukrajna csatlakozásáról azt mondta: a kérdés nem az, hogy megtörténik-e, hanem inkább az, hogy mikor.

Joe Biden amerikai elnök pedig lényegében megválaszolta a feltett kérdést. Szerinte

Ukrajna nem áll készen a NATO-tagságra, és a háborúnak le kell zárulnia, mielőtt a szövetség döntést hozna a csatlakozás ügyében.

Az amerikai elnök még Európába indulása előtt a CNN-nek adott interjúban hozzátette: az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek minden szükséges eszközzel továbbra is segíteniük kell Ukrajnát az orosz agresszióval szemben.

hirado.hu

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük