Brüsszel szerint Moszkva miatt szavaztak ilyen sokan az EU-csatlakozás ellen Moldáviában
Brüsszel azzal vádolta Moszkvát, hogy nyomást gyakorol Moldovára az EU-integrációs népszavazás és a vasárnapi elnökválasztás miatt.
Az alkotmánymódosítás, amely az Európai Unióhoz való végleges csatlakozást tűzte ki célul, borotvaélen táncolva szerzett támogatást. Oroszország nem nevezte szabadnak a szavazást.
Peter Stano, az EU szóvivője hétfőn azt mondta: „Megállapítottuk, hogy ez a szavazás Oroszország és a demokratikus folyamatok destabilizálására törekvő megbízottjai példátlan beavatkozása és megfélemlítése mellett zajlott”.
A moldovai választási tisztviselők által közölt első eredmények szerint a szavazatok csekély többsége a második ciklusra pályázó Maia Sandu nyugatbarát elnök által javasolt alkotmánymódosítás ellen szavazott. Az éjszakai számlálás során váratlanul a nyugatbarát szavazók kerültek többségbe.
Sandu a szavazatok 98,6%-ának megszámlálása után győzelmet hirdetett a kérdésben, az előzetes eredmények szerint a szavazatok 50,27%-a volt mellette, 49,73%-a ellene. A nyugati országokban élő moldovai állampolgárok, akiknek szavazatait utoljára számolták meg, állítólag a kezdeményezés javára billentették a mérleg nyelvét.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn azt mondta, hogy az eredmény dinamikáját „nehéz megmagyarázni”.
„Minden megfigyelő, aki alapvetően ért a politikai folyamatokhoz, tanúsíthatja a szavazatszámlálás ezen anomáliáit” – mondta Peszkov. Hozzátette, hogy figyelembe véve, hogy Chisinau elnyomja az ellenzéket, a bejelentett eredmény jelentős.
Moszkva korábban azt állította, hogy a moldovai kormány korlátozta az Oroszországban élő állampolgárok szavazásban való részvételét. Az országban mindössze két szavazóhelyiség működött, egyenként 5000 szavazólap állt rendelkezésre, miközben becslések szerint 500 ezer moldovai állampolgár él Oroszországban – közölte a hónap elején Marija Zaharova külügyminisztériumi szóvivő.
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) dicsérte a moldovai tisztviselőket a választás megszervezéséért, de elismerte, hogy az ellenzék képviseletével kapcsolatban voltak problémák. A feltételek „nem biztosítottak egyenlő feltételeket a versenyzők számára” – mondta hétfőn Urszula Gacek, a szervezet megfigyelői missziójának vezetője.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a hónap elején Moldovába látogatott, hogy találkozzon Sanduval, és bejelentse, hogy az EU 1,8 milliárd eurót kíván befektetni az ország gazdaságába 2025 és 2027 között. Arra kérte a moldovaiakat, hogy szavazzanak az elnöki javaslat mellett.
Kiemelt képen: Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és Maria Sandu Moldova államfője. / Fotó: Maxym Marusenko / NurPhoto / NurPhoto via AFP