Bloomberg: A német gazdaság közel áll ahhoz a ponthoz, ahonnan nincs visszaút
Németország gazdasági potenciáljának mutatói a Covid előtti időszak alá zuhantak, az ország közeledik ahhoz a ponthoz, ahonnan már nincs visszaút – írja elemzői számításokra hivatkozva a Bloomberg.
„Öt év stagnálás után Németország gazdasága most öt százalékkal zsugorodott, mint amekkora lett volna, ha a járvány előtti növekedési trend folytatódott volna”
– olvasható az anyagban.
A történtek fő okai között az elemzők az olcsó orosz energia elutasítását, valamint a német autógyárak rossz helyzetét nevezik meg, amelyeknek a kínai autógyártókkal kell versenyezniük.
Mint megjegyezték, az e strukturális változások okozta hiány nagy részét nehéz lesz pótolni az ország gazdaságának csökkenő versenyképessége miatt.
„A nemzeti versenyképesség csökkenése azt jelenti, hogy minden egyes háztartás évente mintegy 2500 euróval rosszabbul jár”
– jegyzi meg a cikk.
Amy Webb, a német vállalatoknak stratégiai és fejlesztési tanácsadást végző Future Today Institute vezetője szerint ez a tendencia jelenti a legnagyobb veszélyt, mivel nemcsak Németországot, hanem az egész Európai Uniót érinti.
„Németország nem egyik napról a másikra fog összeomlani. Ez teszi ezt a forgatókönyvet olyan félelmetessé. Ez egy nagyon lassú, nagyon elhúzódó hanyatlás. Nem egy vállalat, nem egy város, hanem az egész ország és vele együtt Európa hanyatlásáról van szó”
– fogalmazott az ügynökség.
A Németországban a stagnálás már ötödik éve tart. Idén az ország inflációval kiigazított GDP-je 0,1 százalékkal zsugorodik a Német Gazdasági Intézet gazdasági helyzetre vonatkozó előrejelzése szerint.
A YouGov felmérése szerint a németek túlnyomó többsége elégedetlen az ország gazdasági helyzetével, „rossznak” értékelve azt. Ugyanakkor kevesen számítanak arra, hogy a következő évtizedekben javulni fog a helyzet.
Kiemelt képen: Figyelmeztető sztrájkot tartanak a dolgozók a zwickaui Volkswagen gyárban december 2-án. Fotós: Iona Dutz/Bloomberg