Az uniós csúcsig kitartanak a Brüsszelben tüntető gazdák, miközben egész Európában blokád alatt vannak az utak
Folytatták a tüntetést a francia gazdák, akik blokád alá vonták a nagyvárosokba vezető főbb autópályákat. Magasabb jövedelmeket követelnek, és kevesebb környezetvédelmi előírást szeretnének, mert szerintük a szabályozás hatalmas pluszterheket ró a mezőgazdaságra. Közben az ugyancsak tiltakozó belgiumi gazdák már Brüsszel központjában vannak, és a csütörtöki uniós csúcsig ott is maradnak.
Tüzet raktak és szalmabálákkal körbezárva védték magukat a hidegtől a párizsi autópályákat blokkoló gazdák. A tiltakozó gazdák hétfőn állították fel az útzárakat a nagyvárosokba vezető sztrádákon, a fővárosi körgyűrűn például nyolc helyen. A településekre nem vonultak be, mert – mint mondták –,
nem akarják megbénítani a városok életét, csak azt szeretnék, ha végre figyelne rájuk a kormány.
A demonstrálóknak a csökkenő pénzügyi támogatásoktól kezdve az uniós kereskedelmi és környezetvédelmi szabályokon és az egyes növényvédő szerekre bevezetett tilalmakon át a túlzott bürokráciáig számos panaszuk van.
„Mi, gazdálkodók elvárjuk a követeléseink teljesítését. Leginkább a szabályozások csökkentését szeretnénk elérni, hiszen a kormány egyik napról a másikra szüntet meg egyet, hogy másnap egy újat vezessen be. Így már nem tudunk versenyezni a külföldi piacokkal” – panaszolta egy gazda.
Hozzátette,
megfojtják őket a túlzó előírások, már nincs mit veszíteniük, a végsőkig kitartanak.
Ha kell, akár egy hónapig is kint lesznek az utakon.
„Nagy a szolidaritás közöttünk, hiszen minden ágazat ugyanazokkal a problémákkal küzd. Legyen szó borról, gabonafélékről, tejről vagy húsról” – mondta egy másik gazda.
Azt már elérték, hogy
a francia kormány elvetette a mezőgazdasági gázolaj támogatásának fokozatos csökkentését, és ígéretet tett a környezetvédelmi előírások enyhítésére.
A francia elnök emellett azt is mondta, arra fogja ösztönözni uniós társait, hogy enyhítsenek azon a szabályon, amely előírja a földek egy részének kivonását a művelés alól.
„Csütörtökön találkozom a bizottság elnökével, mert nagyon konkrét intézkedéseket kértünk gazdálkodóink számára. Először is világos szabályokat kell felállítani az Ukrajnából származó behozatalra, mert ma már a mennyiség és a minőség is destabilizálja az európai piacot, legyen szó baromfiról vagy gabonafélékről. Másodszor, arra kérjük majd, hogy a dél-amerikai kereskedelmi tömbbel kötött megállapodást a mostani formájában ne írják alá” – mondta a jelenleg Svédországban tárgyaló Emmanuel Macron francia elnök.
A belga gazdák francia társaiknál messzebb merészkedtek: már Brüsszel belvárosában, az uniós negyedben tiltakoznak. Követeléseik nem sokban különböznek szomszédjukéinál, nem véletlen, hogy ők is az uniós csúcs kezdetére időzítették a tiltakozásukat.
„Arra kérjük a vezetőket, hogy vizsgálják felül a törvényeket. Arról beszélnek, hogy legyünk zöldebbek, de ha ez megtörténik, akkor lesz olyan föld, amelyet már nem művelhetünk meg” – magyarázta egyikük.
A gazdák tiltakozása különböző időszakokban, de több mint egy éve tart az unióban. Van olyan ország, ahol
az állatállomány megritkítása vagy a támogatások csökkentése, az unió keleti részén pedig az ukrán gabona vámmentes importja ellen vonultak az utcákra.
Az unió csütörtöki csúcsértekezletén a várakozások szerint a gazdák követelései is napirenden lesznek.
hirado.hu
Kiemelt kép: Francia gazdálkodók vonnak blokádot az A9-es autópályán a dél-franciaországi Perpignan közelében 2024. január 22-én. (Fotó: MTI/EPA/Guillaume Horcajuelo)