KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Kiemelt kép: Az RMDSZ Szövetségi Képviselők Tanácsának ülése Kolozsváron (Fotó: MTI/Kiss Gábor)

Az RMDSZ adhatja Románia miniszterelnökét

Ha Marcel Ciolacu nyeri meg az november végi elnökválasztást, a szociáldemokraták a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel alkothat kétpárti koalíciót.

Meglepő politikai forgatókönyvet vázolt fel egy hétfő esti interjúban a román kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) alelnöke. Sorin Grindeanu – aki a kormányban a közlekedésért és szállításért felelős tárcát vezeti – azt mondta: amennyiben a jelenlegi kormányfő, Marcel Ciolacu nyeri meg az november végi elnökválasztást, a PSD a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) alkothat kétpárti koalíciót.

A politikus szerint ebben a felállásban annak ellenére is sikerülhet parlamenti többséget alkotni, hogy a két formáció összesített mandátumszáma ötven százalék alatt maradna.

Grindeanu kérdésre válaszolva elképzelhetőnek tartotta, hogy ebben a politikai felállásban az RMDSZ adja a következő miniszterelnököt. Az erdélyi magyar párt és Fidesz viszonyára vonatkozó kérdésre válaszolva a PSD alelnöke arra emlékeztetett: Magyarország mégiscsak az Európai Unió tagja.

Sorin Grindeanu azt is elmondta, hogy három alkalommal találkozott Magyarország külügyminiszterével Szijjártó Péterrel, és minden alkalommal építő jellegű beszélgetéseik voltak.

A tévéinterjú során arra az RMDSZ-es elképzelésre is rákérdeztek, amely egy közigazgatási átszervezés esetén egységes régióként képzelné el Hargita, Kovászna és Maros megyét. A PSD politikusa erre csak annyit válaszolt, hogy dolgozott a helyi közigazgatásban, ismeri a rendszert, az átszervezéshez pedig nincs szükség alkotmánymódosításra, mivel az nem írja elő, hány megyéje lehet Romániának.

Adrian Cozma, az ugyancsak kormányon lévő Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője hazaárulással vádolta meg a PSD-t Grindeanu kijelentései miatt. Szerinte a szociáldemokraták magyar miniszterelnököt akarnak és engedélyeznék az autonómiát. Cozma azt is felrótta a szociáldemokratáknak, hogy elnökük, Marcel Ciolacu több akalommal is tárgyalt Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel.

Kelemen Hunor, a RMDSZ elnöke és államfőjelöltje nemrég egy interjúban közölte: a PSD, de a PNL vezetőjével sem tárgyalt a magyar szövetség lehetséges kormányzati szerepvállalásáról.

Ez is érdekelheti:  „Ukrajna elvérzik” - súlyosak és pótolhatatlanok a veszteségek

Hiba lenne a választások előtt beszélni erről. Még elvi síkon sem lehet ilyesmiről tárgyalni, mert ez azt jelentené, a lovak elé fogjuk a kocsit – érvelt a politikus. Arra a kérdésre, hogy van-e olyan államfőjelölt, akit semmi szín alatt nem támogatna az RMDSZ, Kelemen a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, George Simiont és Diana Sosoacát, az SOS Románia vezetőjét említette.

De nem hiszem, hogy ők bejutnak a második fordulóba – idézte a Maszol hírportál az RMDSZ vezetőjét.

Friss felmérések szerint ha most vasárnap tartanák az elnökválasztást, a PSD jelöltje, Marcel Ciolacu végezne az első helyen a szavazatok harminc százalékának megszerzésével. A második helyen a PNL jelöltje, Nicolae Ciuca, a harmadikon pedig a függetlenként idnuló Mircea Geoana végezne 17, illetve 15 százalékkal. A parlamenti választásokon a PSD-re a megkérdezettek 33 százaléka, a PNL-re 22 százalék, az ellenzéki Mentsétek meg Románia Szövetségre 15 százalék, az AUR-ra 12 százalék, az SOS Romániára hét százalék, az RMDSZ-re öt százalék szavazna.

Magyar Nemzet

 

Kiemelt kép: Az RMDSZ Szövetségi Képviselők Tanácsának ülése Kolozsváron (Fotó: MTI/Kiss Gábor)

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük