Argentína is kilép a WHO-ból
Az Egyesült Államok után Argentína is bejelentette kilépését az Egészségügyi Világszervezetből (WHO), arra hivatkozva, hogy alapvető politikai nézeteltérések vannak közöttük, különösen a Covid-19 világjárvány ideje tapasztaltak miatt. A lépés lényegében követi Donald Trump amerikai elnök elhatározását. Mint ismert, Trump első döntéseinek egyike volt múlt hónapban a WHO-ből történő kilépési folyamat megindítása.
Javier Milei elnök hivatala szerdán az X-en közzétett nyilatkozatában kijelentette, hogy a WHO, amelyet a globális egészségügyi vészhelyzetekre adott válaszlépések koordinálására hoztak létre, „megbukott a legnagyobb próbatételén” a koronavírus kitörésének idején.
— Oficina del Presidente (@OPRArgentina) February 5, 2025
Azt állította továbbá, hogy az elhúzódó karantén „a világtörténelem egyik legnagyobb gazdasági katasztrófájához” vezetett. Argentínában az előző kormány alatti hónapokig tartó zárlatok – amelyeket a WHO is jóváhagyott – megbénították a gazdaságot, és 130 ezer ember halálát okozták.
Milei szóvivője, Manuel Adorni újságíróknak elmondta, hogy Gerardo Werthein külügyminisztert utasították, hogy kezdeményezze Argentína kilépését a szervezetből.
„Mi, argentinok nem fogjuk megengedni, hogy egy nemzetközi szervezet beavatkozzon a szuverenitásunkba, még kevésbé az egészségügyi rendszerünkbe”
– jelentette ki Adorni.
Az ország nem kap támogatást a WHO-tól, így a kivonulás nem fogja érinteni a nemzeti egészségügyi szolgáltatásokat
– jelentette be Adorni.
Az El Pais című napilap szerdán arról számolt be, hogy a kilépés egybecseng Milei régóta fennálló zárlatellenes álláspontjával. Ő 2020-ban aktívan tiltakozott az akkori elnök, Alberto Fernandez által bevezetett, zárlatot elrendelő intézkedései ellen. Akkor „emberiség elleni bűncselekménynek” nevezte a lezárást, amely sérti a személyes szabadságjogokat.
Trump hasonlóképpen azt állította, hogy
a WHO rosszul kezelte a világjárványt és más nemzetközi egészségügyi válságokat, és „tisztességtelenül megterhelő” pénzügyi kötelezettségeket rótt az Egyesült Államokra.
Hivatalba lépésének első napján aláírta a szervezetből való kilépési folyamatot kezdeményező rendeletet, amelyben kijelentette, hogy az Egyesült Államok 12 hónapon belül kilép a szervezetből.
Kiemelt képen: Javier Milei argentin elnök / Fotó: Point.md