Álhírkampányt indított az Európai Parlament Magyarország ellen (videó)
Az Európai Parlament kommunikációs gyakorlatában eddig példátlan, összehangolt lejárató akció kezdődött Magyarország ellen – derül ki a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának közleményéből. Az elmúlt napokban az Európai Parlament (EP) közösségimédia-felületein Magyarországot hamis színben feltüntető tartalom jelent meg.
Basic rights such as freedom of expression are at risk in Hungary, while EU funds could be open to being misused.
Here is what you need to know about the situation: https://t.co/TzxWk2Yzcb pic.twitter.com/SPuKwvlU2e
— European Parliament (@Europarl_EN) September 29, 2022
A Twitteren és a Facebookon is fellelhető kampány az EP Magyarországról szóló jelentésének legelfogultabb megállapításait jeleníti meg. Az Európai Parlament szeptember közepén 433 szavazattal, 123 ellenszavazat és 28 tartózkodás mellett fogadta el a Magyarországról szóló jogállamisági jelentést. Eszerint az uniós értékeket rendszerszintű veszély fenyegeti Magyarországon, az ország többé nem tekinthető teljes mértékben demokráciának.
Ugyanezeket a vádakat ismétli meg az EP a hivatalos kommunikációs csatornáin, például azt, hogy veszélyben van a véleménynyilvánítás szabadsága, s fennáll az uniós forrásokkal való visszaélés kockázata.
„Az Európai Parlament kommunikációs gyakorlatában eddig példátlan, összehangolt lejárató akciót a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja nevében a leghatározottabban visszautasítjuk” – írta Roberta Metsolának, az Európai Parlament elnökének címzett levelében Gál Kinga, a Fidesz EP-képviselőcsoportjának elnöke és Deutsch Tamás, a képviselőcsoport vezetője. A Fidesz EP-képviselői levelükben felszólítják Metsola elnököt, hogy vessen véget az álhírkampánynak és számoltassa el a felelősöket.
Az Európai Parlament angol, bolgár, horvát, cseh, finn, német, görög, holland, lengyel, portugál, szlovák és spanyol nyelvű közösségimédia-felületein megjelent tartalmak a szeptemberi plenáris ülésen elfogadott, Magyarországról szóló Delbos–Corfield-jelentés legelfogultabb megállapításait jelenítik meg azt a látszatot keltve, mintha az EP állásfoglalásában foglalt állítások tények lennének – írták. „Már az is az európai együttműködés aláásásaként értelmezhető, hogy az Európai Parlament baloldali többsége immár egy évtizede politikai bosszúhadjáratot folytat a magyar kormány ellen, az azonban végképp elfogadhatatlan, hogy az Európai Parlament adminisztrációja az egyik tagállammal szemben kiterjedt álhírkampányba kezdjen” – emelték ki a képviselők.
A Fidesz EP-képviselőcsoportja szerint az Európai Parlament célja a kampánnyal valójában nem a tájékoztatás, hanem a lejáratás és a nyomásgyakorlás, miközben az Európai Bizottság és a magyar kormány között konstruktív tárgyalások zajlanak a kondicionalitási eljárás mielőbbi lezárása érdekében, a magyar kormány pedig vállalásainak teljesítésén dolgozik.