A visszavásárlási opció ellenére sem térhetnek vissza a nyugati autógyárak Oroszországba
Az ukrajnai konfliktus kitörése után az orosz piacról távozó nyugati autómárkák valószínűleg nem térhetnek vissza a jövőben, annak ellenére, hogy továbbra is megmaradnak a visszavásárlási lehetőségük – mondta Gyenyisz Manturov első miniszterelnök-helyettes.
A német Mercedes, a francia Renault és a japán Nissan 2022-ben hagyta el Oroszországot, miután az Egyesült Államok, az EU és más országok példátlan szankciókat hoztak Moszkva ellen. Bár az eszközöket orosz vállalatoknak adták el, vagy a kormánynak adták át, a szerződésekben szerepelt egy visszavásárlási záradék, amely jogot ad a cégeknek arra, hogy a jövőben visszatérjenek az országba, és visszaköveteljék az eszközeiket.
Helyüket azonban már más gyártók foglalták el, Manturov szerint, aki korábban ipari és kereskedelmi miniszter volt.
Manturov a múlt heti vlagyivosztoki Keleti Gazdasági Fórum (EEF) után nyilatkozott a lapnak, amelyen olyan országok magas rangú delegációi vettek részt, mint Kína és India.
Kína az elmúlt két évben Oroszország legnagyobb külföldi autószállítójává vált. A Chery, Haval, Geely, Changan, Exeed és Omoda kínai autómárkák léptek be az orosz piacra, felváltva az európai, japán és koreai cégeket.
A Forbes magazin nemrégiben a Chery-t a legnagyobb külföldi vállalatnak rangsorolta Oroszországban a 2023-as bevételek alapján. Az Autostat elemző ügynökség szerint a Chery tavaly a második legkelendőbb autómárka volt Oroszországban az orosz Lada után, 11%-os piaci részesedéssel büszkélkedve.
Korábban uniós autógyártók vezették a Forbes listáját, 2022-ben a német konglomerátum, a Volkswagen-csoport, 2020-ban pedig a francia Renault állt az élen.
Néhány külföldi autógyártó, köztük a japán Toyota és a német Volkswagen, elhagyta Oroszországot, és visszavásárlási lehetőség nélkül adta el eszközeit.
Kiemelt kép: illusztráció / Ford gyártósor Oroszországban / archív / Fotó: REUTERS/Igor Russak