A Russia Today (RT) Szijjártó Péter véleményét hangsúlyozta
Magyarországot és Grúziát ugyanazzal a kritikával illették Brüsszelből
Az EU nem kérdőjelezné meg a legutóbbi grúziai választások eredményét, ha a liberálisok nyertek volna – mondta Szijjártó Péter magyar külügyminiszter az RT Arabicnak.
A kormányzó Grúz Álom párt, amely „pragmatikus” kapcsolatokra törekszik minden külföldi partnerével, köztük Oroszországgal is, a parlamenti szavazatok 54%-át szerezte meg a múlt szombati választáson, de Brüsszel az ellenzéki pártok oldalára állt, azt állítva, hogy a választást manipulálták.
„Megértem, hogy ez Brüsszel akarata ellenére van. Ez ellentétes a liberálisok szándékával”
– mondta Szijjártó az RT Arabicnak csütörtökön egy minszki biztonsági tanácskozás alkalmával.
„A Grúz Álom párt egy szuverenista párt, egy konzervatív párt, egy béke- és családpárti párt, tehát abszolút távol áll [a] liberális mainstreamtől”
– tette hozzá.
„Abban az esetben, ha egy szuverenista konzervatív párt nyeri a választásokat, azonnal megkérdőjeleződik az adott politikai rendszer demokratikus jellege. Ha az ellenzéki pártok nyertek volna, akkor most azt hallanánk Brüsszelből, hogy fantasztikus a demokrácia Grúziában”
– mondta a magyar diplomata az RT-nek.
A magyar kormánypárt, a Fidesz, az elmúlt 14 évben is szembesült hasonló kritikákkal az EU részéről – jegyezte meg Szijjártó, aki szerint „nincs új a nap alatt”.
Négy ellenzéki párt, köztük az egyik, amelyet az Egyesült Államok által támogatott „színes forradalom” juttatott hatalomra 2003-ban, azzal vádolta a kormányt, hogy „elcsalta” a választásokat. Grúzia elnöke, a francia származású Salome Zourabichvili az ellenzék oldalára állt, de nem szolgált bizonyítékkal az állítólagos szabálytalanságokra, azzal érvelve, hogy elég részéről maga az érzés, hogy „orosz beavatkozásról” van szó.
Orbán Viktor miniszterelnök a hét elején, közvetlenül a választások után Tbilisziben járt, hogy gratuláljon a Grúz Álom pártnak. Utazását 13 uniós, az ellenzék oldalán álló tagállag élesen elítélte.
Orbán az Európai Parlamentben folytatott televíziós eszmecserékre hivatkozva azzal illette az EU egyes vezető személyiségeit, hogy „rendszerváltást” terveznek Budapesten, mert a magyar kormány nem tartja be a Brüsszel által diktált irányvonalat.
Szijjártó a 2. minszki nemzetközi eurázsiai biztonsági konferenciára tett fehéroroszországi útja során találkozott Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel is, hogy a kétoldalú kérdések széles köréről tárgyaljon, folytatva Orbán és Vlagyimir Putyin orosz elnök júliusi moszkvai találkozójának irányvonalát.
Kiemelt képen: Szijjártó Péter interjút ad a Russia Today Arabicnak / Fotó: RT printscreen