KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

A jogvédők próbája: Magyar Helsinki Bizottság

szeptember 20-ai bejegyzésünkben bemutattuk már a Magyar Helsinki Bizottság egy 2010. november 10-én kelt levelét, amelyet Budaházy György fogvatartási körülményeinek méltányossá tétele érdekében írtak a Budapesti Fegyház és Börtön illetékes parancsnokának.

Budaházy György és Szász Endre elhúzódó fogva tartása miatt 2011. szeptemberében személyesen kerestük fel a Helsinki Bizottság központi irodáját, hogy jogvédői állásfoglalást kérjünk a szervezet képviselőitől a Hunnia-ügy és a két fogvatartott helyzete kapcsán. A Helsinki Bizottság képviselőinek átadtuk az előző bejegyzésünkben már idézett, írásba foglalt kéréseinket, valamint a Hunnia-ügyhöz kapcsolódó tájékoztató anyagainkat.

A következőkben Kádár András Kristóf, a Magyar Helsinki Bizottság társelnökének írásos válaszát közöljük:…

“ Írásban hozzánk eljutatott kéréseikkel kapcsolatban a szóbeli konzultáción megbeszélteknek megfelelően az alábbiakról tájékoztatom.  

1) A Magyar Helsinki Bizottság tevékenységében kiemelt helyet foglal el az előzetes letartóztatás hazai gyakorlatának és a fogvatartás körülményeinek vizsgálata. Az Önök által a szóbeli konzultáción elmondottak alapján felmerül annak gyanúja, hogy az előzetes letartóztatás indokolatlanul hosszú ideig való fenntartásával és a megfelelő fogvatartási körülmények biztosításának elmulasztásával a magyar állam megsérti Budaházy Györgynek az Emberi Jogok Európai Egyezménye 3. és 5. cikkében foglalt jogait. Amennyiben az Önök által az előzetes letartóztatással kapcsolatban a rendelkezésünkre bocsátott iratok, illetve a Budaházy Györgynél a fogvatartás helyszínén tett látogatásunk alapján ezt megállapíthatónak látjuk, úgy – igény esetén – biztosítjuk az ingyenes jogi képviseletet az Emberi Jogok Európai Bírósága előtti eljárásban.  

2) Azon kérésüknek, hogy megfigyelőkkel vegyünk részt a tárgyaláson, nem tudunk eleget tenni, aminek oka egyrészt a szervezet kapacitáshiánya, másrészt az, hogy szervezetünk – szintén az emberi erőforrások szűkös volta miatt – csak a fogvatartással foglalkozik, a fogvatartás alapjául szolgáló büntetőeljárásokkal nem.  

3) Az általunk felvállalt ügyekben sohasem vizsgáljuk a hatósági jogsértések motivációját, így azt sem, hogy lehet-e politikai oka a bármely ügyfelünkkel szemben elkövetett jogtalanságnak. Döntéseink – és az általunk képviselt ügyekben a nemzetközi fórumok, így pl. a strasbourgi bíróság döntésének – alapja is kizárólag az, hogy a magyar állami szervek egy adott ügyben a hazai és nemzetközi emberi jogi normákat tiszteletben tartva járnak-e el. Ha úgy látjuk, hogy nem, akkor – kapacitásunk függvényében – mind a jogsértés esetleges politikai hátterétől, mind a jogsértett személy politikai nézeteitől függetlenül jogászi, szakmai segítséget nyújtunk az érintett számára, ugyanakkor a kérdés politikai összefüggéseivel nem foglalkozunk. Ezzel összhangban jelen esetben is készek vagyunk az előzetes letartóztatással és a fogvatartási körülményekkel kapcsolatban a jogi segítséget megadni, ugyanakkor Budaházy György politikai fogoly státusával vagy annak hiányával kapcsolatban nem fogunk állást foglalni.  

Tisztelettel, 

Kádár András Kristóf 

Társelnök 

Magyar Helsinki Bizottság “ 

Budaházy György az alábbi kommentárban tájékoztatott minket a Magyar Helsinki Bizottság által nyújtott jogvédői segítségről, és a szervezetről kialakított véleményéről:

“ A Magyar Helsinki Bizottság képviselői 2010 őszén jártak nálam először a Kozma utcai börtönben. Egy fiatalember és egy fiatal hölgy voltak bent, ketten. Megmondom őszintén, hogy régen nem sokra tartottam ezeket a jogvédő szervezeteket, látva, hogy inkább a nekem ellenszenves politikai oldal közelében pozícionálódnak. Volt bennem egy kis előítélet, de ennél erősebb volt a kíváncsiság, hogy vajon most, amikor én vagyok ilyen helyzetben, kapok-e segítséget tőlük.   

Bevallom, alapvetően pozitív benyomást tettek rám. Remekül elbeszélgettünk, az előzetes letartóztatással kapcsolatos felvetéseimmel szinte mindenben egyetértettünk, az általam elmondott problémáim megoldásával kapcsolatban még egy levelet is írtak a parancsnoknak (más kérdés, hogy súlytalannak érzem a BV szemében a szervezetet, ami ellen lehetne és kellene is tenniük). Elláttak továbbá elég jó anyagokkal arról, hogy eddigi munkájuk során milyen tapasztalatokat szereztek a hazai büntetőeljárásokkal kapcsolatban. Ezekben csomó hasznos dolog volt számomra, és kiderült, hogy a szervezet azért folytat érdemi tevékenységet, csak nem elég hangos a magyarországi eljárásjog visszaélésszerű gyakorlatának általános kritikája tekintetében. Ehelyett inkább csak egyes – a társadalom számára többnyire ellenszenves – bűnelkövetők mentén hallani a hangját. Ezen is szerintem érdemes lenne változtatniuk.  

Második találkozásunk 2011 őszelőn történt (a Hunnia Blog megkeresése nyomán – a szerk.) szintén a Kozmában. Ugyanaz a két személy volt bent, és kiválóan szót értettünk egymással. A végén azt mondták, hogy meglepő volt számukra az én személyem, ők is pozitívan csalódtak bennem, sajnos a média által rólam kialakított kép teljesen szembenáll a valósággal, a dolgok 75%-ában egyetértünk (Szerintem a maradék 25% is csak idő és beszélgetés kérdése lenne. Lehet, hogy többet kellene beszélgetni az ilyeneknek egymással, akkor előrébb tartanánk. Persze ehhez partner kell, mert véresszájú szdsz-esekkel nyilván nehezen ment volna, de értelmes magyar fiatalok előbb-utóbb láthatóan megértik egymást.). Azt ígérték, hogy a szabadlábra helyezésem ügye mellé állnak, viszont nem sokkal ezután, szeptember 30-án a bíróság házi őrizetbe helyezett. Így nem derült ki, mit tettek volna, ha bent maradok továbbra is, de remélem, állták volna a szavukat.   

Összességében nem tűnik egy haszontalan szervezetnek az MHB. A baj csak az, hogy mivel a börtönökben 70%-ban cigánybűnözők ülnek – és a szervezetnek a börtön a profilja ­­­­­­­–, ezért a társadalom számára inkább ellenszenves személyek gyámolítójaként tűnnek fel. Szerintem kifejezetten jót tenne az általános megítélésüknek, ha gyakrabban exponálnák magukat a média által figyelemmel kísért fehér, magyar eljárás alá vontak mellett, főleg ha az ügyük megítélése is kétséges. “

Forrás: Hunnia Blog

A sorozatról bővebben itt olvashat: Jogvédők próbája

(Nemzeti InternetFigyelő)

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

One thought on “A jogvédők próbája: Magyar Helsinki Bizottság

  1. Bűnös vagy nem? Ténykérdés! Az ellenálló egyik oldalon hős, másikon bűnöző! Nem újság! De vagy rá bizonyítom bűnösségét, vagy kiengedni lenne köteles! A maszatolás kinek, vagy közös érdek?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük