Csak két ország szavazott a nácizmust elítélő ENSZ-határozat ellen
Az ENSZ Közgyűlése elfogadta azt a nácizmust, neonácizmust és a rasszizmus minden formáját elítélő határozatot, amelyet Oroszország támogat, sőt 2015 óta javasolta, egy ilyen határozat elfogadását, azonban az USA ezt többször is megakadályozta. Az Egyesült Államok és Ukrajna nemmel szavazott, míg 49 ország, főként az Egyesült Államok szövetségesei tartózkodtak a szavazástól köztük hazánk is.
Az Oroszország és több mint 30 másik ENSZ-tag által támogatott határozat aggodalmának ad hangot a nácizmus dicsőítésének minden formája miatt, beleértve a Waffen SS – a náci Németország hadseregén belüli harci alakulatok – tiszteletére történő emlékművek felállítását, nyilvános felvonulások megtartását vagy nemzeti felszabadító mozgalmaknak történő kinyilvánítását.
Az állásfoglalás azt is sürgeti a tagállamok részére, hogy „minden megfelelő eszközzel, beleértve a jogszabályokat is, szüntessék meg a faji megkülönböztetés minden formáját” és kimondja, hogy a faji, etnikai, vallási vagy meggyőződésen alapuló megkülönböztetés – például a „neonácizmus, iszlamofóbia, keresztényfóbia és antiszemitizmus” – ártalmas, nemcsak a célcsoportok, hanem általában a társadalom számára.
#UNGA76 adopted 🇷🇺-initiated resolution „Combating glorification of Nazism, neo-Nazism and other practices that contribute to fuelling contemporary forms of #racism, racial discrimination, xenophobia and related #intolerance” with 130 votes in favor, 2 against, 49 abstentions. pic.twitter.com/wC63bhKqrj
— Russian Mission UN (@RussiaUN) December 16, 2021
Tavaly Washington ENSZ-megbízottja azzal érvelt, hogy a nácizmus dicsőítésének tilalma összeütközésbe kerülne az Egyesült Államok alkotmányában a szólásszabadság védelmének első módosításával. Az Egyesült Államok azzal is vádolta Moszkvát, hogy az állásfoglalást „dezinformációs narratívák” terjesztésére használja a neonácizmusról a balti államokban és Ukrajnában.
RT.com nyomán
Kiemelt képen: Az Azov zászlóalj tagjai Waffen-SS szimbólumokkal az Önkéntesek Napján Kijevben, Ukrajnában, 2020. március 14-én. REUTERS/Gleb Garanich
NIF kommentár
: Nem csoda, hogy hazánk tartózkodott a szavazástól, hiszen ez a határozat lényegében egy saláta megoldás, melybe belevették az iszlám erőszakos térhódításának lehetőségét is.