Az oroszok megtalálták az ellenszert Európa legfejlettebb rakétája ellen?
Az orosz Rosztec állami védelmi konglomerátum friss jelentése szerint „jelentősen javult az orosz Pantsir rövid hatótávolságú légvédelmi harcjárművek képessége a brit-francia Storm Shadow radarelhárító cirkálórakéták támadásaival szemben” – hívta fel a figyelmet a Military Watch Magazine, katonai szakportál.
A Pantsir-S rendszerében minden szükséges módosítást elvégeztek, ami lehetővé teszi a hatékonyság növelését a nehezen észlelhető lövedékek és a nagy hatótávolságú rakéták ellen, mint a Storm Shadow
– fogalmazott a Rosztec egy képviselője a TASZSZ orosz állami hírügynökségnek.
Hozzátette: az eredmények igazolták a korábban meghozott tervezési döntéseket.
Russian anti-aircraft weapon system – Pantsir https://t.co/HO359lWdEZ pic.twitter.com/kKl7T3rjJL
— deno 🇭🇷🇦🇺 (@denobuzz) August 10, 2023
Sőt a konglomerátum szerint a Pantsir az amerikai HIMARS légvédelmi-rakétarendszer ellen is hatékonyabbá vált.
Európa egyik legjobb rakétájának is tartott Storm Shadow május óta van használatban Ukrajnában, ám ebből legalább egyet július elején az orosz erők megszereztek. Ekkor sokan arra mutattak rá, hogy a cirkálórakéta birtokában Moszkva nemcsak egy saját változattal állhat majd elő, hanem fegyverrendszerét is jobban tudja majd idomítani a nyugati technológiához.
Why the Russians use Naval Smoke Screns on the Kerch Bridge:
Take the Storm Shadow missile for instance. It uses Inertial navigation, GPS and terrain mapping. The Russians are able to jam the GPS guidance. This has been proven repeatedly.
How is "terrain reference" obtained? pic.twitter.com/8n0n60MvtG
— Prepared Man (@Retiremyass) August 12, 2023
A Storm Shadow szubszonikus rakéta lopakodó képességei, pontos műholdas irányítása és precíziós csapásmérő képességei miatt kedvelt eszköznek minősül, éppen ezért a NATO-ban is előszeretettel használják.
A rakéta azért különleges, mert nem kell hozzá ötödik generációs lopakodó, hiszen negyedik generációs Eurofighter vagy a Szu–24M-mel is bevethető, mégis alkalmas a mélységi csapásmérésre a navigációs rendszerének – GPS/INS, terepletapogatás, nagy felbontású infravörös képalkotó, automatikus célfelismerés – köszönhetően. A rakéták hatótávolsága több mint 155 mérföld (250 kilométer), miközben alacsonyan repülve képes elkerülni a légvédelmi rendszerek észlelését.
Since arriving in Ukraine, 23 out of 29 Storm Shadow missiles have been shot down, in-which 5 of them have been recovered and are being studied by defense enterprises within the Russian Federation; our technicians are studying ways to shoot down this missile more effectively.… pic.twitter.com/ou9PBfz7ij
— Koba (@Roberto05246129) July 8, 2023
A Military Watch Magazine arra is felhívta a figyelmet, hogy a Storm Shadow „testvére”, a francia légierő számára kifejlesztett SCALP cirkálórakéta – amely ugyancsak megjelent már Ukrajnában – is hasonló sorsa juthat, ugyanis várhatóan ennek a sebezhetőségét is feltárják az oroszok, akik „továbbra is alkalmazkodnak a radarkikerülő rakéták jelentette kihívásokhoz”.
A katonai szakportál arról is beszámolt, hogy Oroszország jelentős erőfeszítéseket tett a légvédelme javítása érdekében a kisméretű, alacsony sebességű drónok jelentette fenyegetések elleni képességek javítása területén is. Ebben ugyanis a védelmi rendszere hiányosnak bizonyult, amely lehetővé tette Ukrajnának az orosz területen történő csapásmérést is.
Military Watch Magazine – Magyar Nemzet
Kiemelt kép: Az orosz Pantsir önjáró, közepes hatótávolságú föld-levegő rakéta- és légelhárító tüzérrendszer. (Fotó: Army Recognition/Twitter)