Eszerint az elnöki adminisztráció 24 milliárd dollárt kér Ukrajna megsegítésére, ebből 13 milliárd katonai támogatás, 11 milliárd pedig a háború sújtotta ország gazdaságának életben tartására, valamint humanitárius célokra menne el – számolt be a Fox News amerikai hírcsatorna.
Joe Biden ezzel szemben mindössze 4–4 milliárd dollárt kért az illegális bevándorlás megfékezésére és a fentanilhasználat – amely egyes előrejelzések szerint az évtized végére 1,2 millió amerikai életét fogja követelni – elleni küzdelemre.
Emellett további tízmilliárd dollárt kérnek az orosz és kínai befolyás visszaszorítására világszerte, beleértve az elmúlt hetekben nemzetközi figyelem középpontjába kerülő afrikai Száhel-övezetet, azon belül is Nigert.
A Fehér Ház egyébként még decemberben nyújtott be hasonló kérelmet a kongresszus elé, akkor 48 milliárd dollárt kértek Ukrajna támogatására. Májusban több képviselő is aggodalmát fejezte ki, hogy nem lesznek elegendők a decemberben elkülönített források, azonban akkor Bidenék azt mondták, a pénzügyi év végéig – azaz szeptember végéig – nem fognak újabb összegeket kérni a törvényhozástól. Most úgy tűnik, a pénz elfogyott, és az adminisztráció újfent a kongresszushoz fordult segítségért.
Éppen ezért – jegyzi meg a Fox News – a finanszírozás jóváhagyása heves vitákat válthat majd ki a törvényhozás republikánus többségű alsóházában tekintettel különösképpen arra, hogy Kevin McCarthy házelnök is arról beszélt korábban, hogy nem fog újabb, Ukrajnának nyújtandó támogatásról szóló javaslatot előterjeszteni.
„Alaposan meg fogom vizsgálni az adminisztráció kérelmét, és mérlegelni fogom, hogy az szükséges és megfelelő-e Amerika biztonságának megőrzésére, határaink biztosítására, szövetségeseink támogatására és a katasztrófa sújtotta térségek újjáépítésére” – fogalmazott McCarthy.
Mindehhez pedig hozzájön az a tény, hogy az amerikaiak egyre nagyobb része nem támogatja az Ukrajnának nyújtandó további katonai támogatást.
A CNN amerikai hírcsatorna által készített friss közvéleménykutatás szerint a megkérdezettek 55 százaléka vélekedett úgy, hogy a kongresszusnak nem kellene engedélyeznie Kijev további támogatását, szemben az ezt ellenzők 41 százalékával.
A háború kirobbanásakor az utóbbi csoport még 61 százalékon állt, ez jól mutatja, hogy az amerikaiak is belefáradtak a konfliktus finanszírozásába, és a saját problémáik megoldását várják el az általuk pozícióba juttatott honatyáktól.
MH
Kiemelt képen Joe Biden / Fotó: REUTERS/Kevin Lamarque/File Photo
Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.
Kérjük Önöket, hogy a
DONATE
gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!
A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.
Nagyon köszönjük!