KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

120 000 örmény hagyhatja el Hegyi-Karabahot

Az Azerbajdzsán által a múlt héten végrehajtott gyors katonai művelet, amelynek célja a vitatott hovatartozású Hegyi-Karabah feletti teljes ellenőrzés megteremtése, a térségben élő örmények tömeges elvándorlását válthatja ki – jelentette a Reuters a szakadár régió vezetésére hivatkozva.

Akár 120 ezer karabahi örmény is elhagyhatja otthonát, mivel nem akarnak Baku uralma alatt maradni, és etnikai tisztogatástól tartanak – írta a hírügynökség. „Népünk nem akar Azerbajdzsán részeként élni. Kilencvenkilenc százalékuk inkább elhagyja történelmi földjeinket” – mondta a Reutersnek David Babayan, az önjelölt Hegyi-Karabah (más néven Artsakh) Köztársaság elnökének tanácsadója.

Újabb háború: Azerbajdzsán támadást intézett Örményország ellen – Karabahban megszólaltak a fegyverek

Babayan azt is kifogásolta, hogy elmaradt a nemzetközi reakció Baku akcióira, és úgy fogalmazott, hogy a történtek „az örmény nép és az egész civilizált világ szégyeneként és gyalázataként vonulnak be a történelembe”.

Azerbajdzsán többször kijelentette, hogy garantálni fogja az örmények jogait, miközben integrálja a régiót, amely évtizedek óta már nem állt Baku ellenőrzése alatt.

Nikol Pashinyan örmény miniszterelnök azt mondta, hogy országa kész befogadni azokat, akik elmenekülnek a vitatott térségből. Eddig összesen 377 ember érkezett Örményországba vasárnap estig – jelentette az AP az örmény hatóságokra hivatkozva.

Több ezer karabahi örményt is evakuáltak a helyi falvakból, és egy orosz békefenntartó táborba vittek – írja az AP. Helyi vezetők a Reutersnek elmondták, hogy azokat, akik a legutóbbi ellenségeskedések kirobbanásakor elvesztették otthonukat, és el akarják hagyni a régiót, a békefenntartó erők Örményországba kísérik.

Az orosz védelmi minisztérium vasárnap közölte, hogy a békefenntartók összesen 311 civilt evakuáltak Örményországba, köztük 102 gyermeket. Azt is közölték, hogy szeptember 20. óta nem tapasztaltak erőszakos cselekményeket.

A helyi örmény etnikumú milíciák továbbra is átadják fegyvereiket a békefenntartóknak – tette hozzá a minisztérium. Vasárnapig összesen 130 ezer lőszert, 1200 kézifegyvert, páncéltörő fegyvereket és hordozható légvédelmi rendszereket adtak át.

Ez is érdekelheti:  Az amerikai elnök az Ukrajnának szánt biztonsági támogatás növelésére adott utasítást

Az orosz békefenntartó erők 125 tonna élelmiszert és 65 tonna üzemanyagot is szállítottak a vitatott térségbe a minisztérium közleménye szerint.

Hegyi-Karabah a Szovjetunió végnapjaiban szakadt el Azerbajdzsántól, és a túlnyomórészt örmény etnikumú lakossága véres függetlenségi háborút vívott az 1990-es években. A 2020-ban kirobbant konfliktus után orosz békefenntartókat küldtek a térségbe, aminek az lett a vége, hogy Baku visszaszerezte a korábban elvesztett terület nagy részét.

Jereván évtizedekig hallgatólagosan támogatta a Hegyi-Karabah szakadár hatóságait, de tavaly, egy sor határ menti összecsapást és a két szomszéd közötti tárgyalások több fordulóját követően hivatalosan elismerte Baku fennhatóságát a régió felett.

A legutóbbi fellángolásra kedden került sor a térségben, amikor Azerbajdzsán „helyi jellegű terrorellenes intézkedéseket” indított, arra hivatkozva, hogy állítólag örmény haderőt állomásoztatnak a vitatott térségben, amit Jereván tagadott.

Szerdán a hegyi-karabahi hatóságok tűzszünetet jelentettek be Bakuval, az orosz békefenntartó erők javaslatára.

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Nemzeti internetFigyelő (NIF)Kiemelt kép: Illusztráció / Global Look Press / Sergey Petrov

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük