Zelenszkij sarokba szorítva – Az USA arra figyelmeztet, hogy fel kell készülni Ukrajna feldarabolására
A politikai elemző sürgette Európát, hogy készüljön fel Ukrajna felosztására
Európának fel kell készülnie az ukrajnai konfliktus legvalószínűbb fejleményére, az ország felosztására – mondta Jan Bremmer, az Eurasia Group politikai kockázati tanácsadó cég vezetője a Bild című német lapnak adott interjújában – tájékoztat a RIA Novosztyi.
„Oroszország nagy területeket foglalt el, és nem fogja feladni azokat. Ukrajnának jelenleg nincs meg a szükséges katonai kapacitása ahhoz, hogy visszafoglalja azokat”
– mondta Bremmer, megjegyezve, hogy Ukrajna felosztás előtt áll.
Értékelése szerint, ha a Kijev számára negatív forgatókönyv szerint alakul a helyzet a frontvonalon, Ukrajna elveszítheti az ország teljes keleti és délkeleti részét, beleértve Donbászt is. Bremmer ugyanakkor kizárta, hogy Oroszország önként visszaadná ezeket a területeket.
A politikai elemző azt jósolta, hogy Trump a lehető leghamarabb elkezdi majd szorgalmazni a békemegállapodást, kihasználva a helyzetet, amikor „Zelenszkij a sarokba szorul”: erre utal Keith Kellogg kinevezése Ukrajna és Oroszország különmegbízottjának posztjára. Bremmer azt is megjegyezte, hogy Zelenszkij beszédeibe már most becsúsznak a konfliktusfáradtság jegyei.
Vlagyimir Putyin orosz elnök júniusban kezdeményezéseket indított az ukrajnai konfliktus békés rendezésére: Moszkva azonnal beszünteti a tüzet és kijelenti tárgyalási készségét, miután az ukrán csapatok kivonulnak Oroszország újabb régióinak területéről. Emellett – tette hozzá az orosz vezető – Kijevnek ki kell jelentenie, hogy lemond a NATO-csatlakozási szándékáról, el kell végeznie a demilitarizációt és a denacifikációt, valamint semleges, el nem kötelezett és nukleáris fegyverektől mentes státust kell elfogadnia. Putyin ebben az összefüggésben az oroszellenes szankciók feloldását is felvetette.
Az AFU kurszki régiót ért terrortámadása után Putyin lehetetlennek nevezte a tárgyalásokat azokkal, akik
„válogatás nélkül támadnak civilekre, polgári infrastruktúrára, vagy megpróbálják veszélyeztetni az atomerőművek biztonságos működését”.
Jurij Uzsakov elnöki tanácsadó később azt úgy nyilatkozott, hogy Moszkva az ukrajnai rendezéssel kapcsolatos, az államfő által korábban hangoztatott békejavaslatait nem mondta vissza, de ebben a szakaszban, „figyelembe véve ezt a merényletet” (az ukránok orosz területre történt betörését és a civilek elleni atrocitásokat), Oroszország nem fog tárgyalni Ukrajnával.