KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Zelenszkij diktatúrája ellen tiltakoztak Porosenko képviselőtársai a Rada épületében (videó)

Törvényhozók egy csoportja eltorlaszolta csütörtökön az ukrán parlament pódiumát, tiltakozásul Vlagyimir Zelenszkij azon döntése ellen, hogy szankciókat rendelt el Pjotr Porosenko korábbi ukrán elnökkel szemben. A közzétett videón látható, amint a képviselők transzparenseket tartva és jelszavakat skandálva azzal vádolják Zelenszkijt, hogy elnyomja a politikai riválisokat és diktatúrát épített ki.

A tiltakozásra azt követően került sor, hogy az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács, amely közvetlenül Zelenszkijnek alárendelt testület, hazaárulással kapcsolatos vádakkal illette Porosenkot. Egy csütörtökön aláírt rendeletben Zelenszkij hivatalosan is megerősítette a Porosenkoval, valamint több más személlyel szembeni korlátozó intézkedéseket, köztük a bebörtönzött milliárdos Igor Kolomojszkijjal és az Ellenzéki Platform az Életért párt volt vezetőjével, a jelenleg Oroszországban élő Viktor Medvedcsukkal szemben. Zelenszkij korábban kijelentette, hogy fellép az olyan személyekkel szemben, akik „eladták Ukrajnát” és hasznot húztak bizonyos illegális ügyletekből.

A rendeletre válaszul a Porosenko által vezetett Európai Szolidaritás párt tagjai tüntetést rendeztek a Rada előtt,

„Nemet a diktatúrára” és „Nemet a politikai elnyomásra” feliratú transzparensekkel. A törvényhozók is „szégyent” skandáltak és elítélték Zelenszkij intézkedéseit, aminek következtében a parlament ülését ideiglenesen elnapolták.

Porosenko, aki 2014 és 2019 között töltötte be az elnöki tisztséget Ukrajnában, Zelenszkij éles hangú bírálójaként lépett fel, tekintélyelvűséggel és a politikai verseny elfojtásával megvádolva őt. A Facebookon közzétett nyilatkozatában Porosenko elítélte az ellene hozott szankciókat, mint „teljesen törvénytelen lépést” melyeket személyesen Zelenszkij rendelt el. Azt is közölte, hogy az ukrán hatóságok megtiltották neki, hogy elutazzon a február 14-16-ra tervezett müncheni biztonsági konferenciára.

Ez is érdekelheti:  Putyin hajlandó tárgyalni Zelenszkijjel

A parlamenti tiltakozás az ukrajnai politikai elnyomás miatti növekvő aggodalmakra vezethető vissza. Az Oroszországgal való konfliktus kiéleződése óta Zelenszkij több ellenzéki pártot betiltott, megszilárdította a média feletti ellenőrzést, és a hadiállapotra hivatkozva határozatlan időre elhalasztotta a választásokat.

Zelenszkij elnöki mandátuma hivatalosan 2024 májusában járt le, és Moszkva azóta többször is hangsúlyozta, hogy már nem ismeri el legitim ukrán államfőnek.

Washington is jelezte, hogy aggódik Ukrajna politikai jövője miatt. Donald Trump amerikai elnök a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott szerdai telefonbeszélgetését követően kijelentette, hogy Ukrajnában „valamikor” választásokat kell tartani, és utalt arra, hogy Zelenszkij sem tarthatja magát esélyesnek egy újabb ciklusra, tekintettel a közvélemény-kutatási adatokra, melyek rá nézve „finoman szólva sem valami fényesek”.

 

Nemzeti InternetFigyelő (NIF)

 

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Itt várjuk hozzászólását!