Világbank: a G7 csoport nem elég nagy, hogy befolyásolja az orosz olaj árát
A Hetek Csoportja (G7) által javasolt terv, miszerint az orosz olajvásárlásra maximalizált árkorlátozást vezetnének be, csak akkor működhet, ha a nagy feltörekvő piacok és a fejlődő országok is csatlakoznak a rendszerhez – közölte a Világbank.
A bank szerdán kiadott olajpiaci kilátásaiban kiemelte a kapcsolódó kockázatokat. Azt írta, hogy a felfelé mutató kockázatokat az ellátási kérdések dominálják, beleértve azt is, hogy az orosz exportot milyen mértékben befolyásolják az új kereskedelmi intézkedések.
“A G7-ek által javasolt olajárplafon befolyásolhatja az Oroszországból származó olaj szállítását, de ez egy nem tesztelt mechanizmus, és a nagy feltörekvő piacok és fejlődő gazdaságok részvételére lenne szükség a célok eléréséhez” – áll a jelentésben.
Hozzátette, hogy bár rövid távon jelentős zavarok léphetnek fel az orosz exportban, mivel a kereskedelmi útvonalak megszakadnak,
“a piaci szereplők megtalálhatják a szankciók megkerülésének módját, ahogyan az más szankciós epizódok esetében is gyakran előfordult”.
A hét vezető gazdaságot tömörítő csoport – az Egyesült Államok, Kanada, Franciaország, Németország, Franciaország, Olaszország, az Egyesült Királyság és Japán – a múlt hónapban megállapodott abban, hogy árplafont vezet be az orosz olajra, hogy ezzel próbálják megfékezni az ország energiaexportból származó bevételeit. Az árplafon összegéről még nem született döntés.
A terv szerint a banki, biztosítási és hajózási cégeknek megtiltják, hogy olyan orosz vállalatoknak nyújtsanak szolgáltatásokat, amelyek a meghatározott határérték feletti áron adnak el olajat. December 5-e egyben az a határidő, ameddig az EU megtilthatja az orosz tengeri nyersolaj teljes importját.
Moszkva közölte, hogy nem fog olajat exportálni az árplafonban részt vevő országokba.